Nezbytné sociální zařízení, stanoviště lékaře, dokonce dětský koutek nebo místnost pro pracovníka pojišťovny. Ve vedlejší místnosti pak naskládané další postele a zelené vojenské kontejnery s vybavením.

Na policích složené stany, dokonce je tu v záloze polní kuchyně.

To byl první obrázek poté, co v pátek dopoledne vešli hosté slavnostního otevření Evakuačního centra města Opavy. To vyrostlo sedmimilionovým nákladem v prostorách areálu opavského magistrátu na Krnovské ulici.

Na počátku všeho byl nápad. Pak přišly povodně v roce 2007 a rychlá vynucená evakuace ubytovny Oáza. Ta jen podpořila názor, že Opava takové centrum potřebuje.

V prosinci téhož roku získalo město potřebný materiál z fondu ministerstva obrany, v březnu dalšího roku přišly z hořovických skladů postele. V červnu se začalo s rekonstrukcí budovy. V dubnu letošního roku pak přišlo na řadu stěhování a v pátek se konečně otvíralo.

„Je to první zařízení tohoto typu, které v celé republice je. Nikde jinde nevezmete klíč, neodemknete a neřeknete: Račte dál. Všude se musí navážet postele, stavět. V Opavě je vše připraveno, včetně jídelny, kterou dnes využívají zaměstnanci magistrátu,“ řekl k evakuačnímu centru Vladimír Tancík, duchovní otec celého projektu a muž, který přítomné po centru provázel.

Popsal také princip, na kterém centrum v případě pohromy a evakuace lidí pracuje. Stále je zde připraveno zázemí pro 71 lidí. Ti pak začnou budovat v nedaleké základní škole další ubytovací prostory. Tím, že se ze skladů vystěhuje výbava, uvolní se další místa pro lůžka.

Momentálně je připraveno vybavení pro zhruba tři stovky evakuovaných. Tímto způsobem, tedy postupným budováním dalších ubytovacích kapacit ve školách a tělocvičnách, je možno zajistit nouzové obydlí pro další potřebné.

„Myslím, že je dobře, že jsme připraveni,“ řekl mimo jiné opavský primátor Zbyněk Stanjura poté, co přestřihl pásku a centrum otevřel.