Diskuse s občany, která proběhla minulý týden na 17. zasedání městského zastupitelstva, opět otevřela téma zavedení jízdného pro seniory zdarma. Se svým příspěvkem vystoupil vlastník akciové společnosti Brano a předseda místní organizace ANO Pavel Juříček:

„Doporučil bych dát seniorům jízdné zdarma po vzoru Švýcarska. Tam se staří obyvatelé zapojují aktivně do komunitního života a na oplátku jim je jízdné prominuto." Následně pak Juříček dodal, jak by si seniorskou službu veřejnosti představoval: „Udělal bych ze seniorů opavskou bezpečnostní hlídku. Mohli by dohlížet například na malé děti, které chodí do školy."

Za zajímavou označil tuto variantu náměstek opavského primátora Josef Stiborský (KDU-ČSL). Upozornil však na fakt, že zavedení takovéhoto opatření by nebylo chvilkovou záležitostí: „Co se převáděčů týká, tak to jsou řádně proškolení a kompetentní pracovníci pro daný úkon. Myšlenka je to pěkná, ale v naší republice zatím nemá žádnou tradici."

Podle slov Stiborského město na zavedení sníženého jízdného pro seniory, nebo jízdného zdarma intenzivně pracuje: „Jasno bychom mohli mít už během příštích šesti týdnů. Tedy v době, kdy bude vyhotoven nový rozpočet, a my tak zjistíme, zda bude moci město pokrýt provozní ztráty, které by se zavedením jízdného zdarma vznikly."

Mezi místní seniory, kteří by sníženou cenu jízdného, nebo jízdné zdarma uvítali, patří například Marie Rottenová. Té by tato změna ušetřila nutnou investici z jejího měsíčního rozpočtu: „Protože už nejsem schopná řídit osobní automobil, jezdím už několik let hromadnou dopravou. Za týden se svezu i více než dvacetkrát.

Vzhledem k současné výši důchodu bych uvítala třeba i slevu z jízdného. Pokud by bylo zdarma, tím lépe."

David Beinhauer