Zvýšení mezd všem zaměstnancům navrhuje vedení opavské dopravního podniku a na vědomí ho už vzala i rada města. Podle náměstka primátora Josefa Stiborského se nařízením vlády zvyšovaly mzdy řidičům v osobní dopravě u společností, které zajišťují příměstskou a meziměstskou dopravu.

„Řidiči městských dopravních podniků se cítili být poškozeni a znevýhodněni a vyvíjeli také tlak na navýšení mezd,“ uvedl Josef Stiborský. Podle doporučení Ministerstva práce a sociálních věcí by ani tito řidiči neměli být z navýšení vyjímáni.

„Zatím je předčasné hovořit o konkrétních částkách. Vše je totiž ještě předmětem dalších jednání a ve finální podobě by samozřejmě navyšování mezd muselo projít také zastupitelstvem. Každopádně pokud by k němu došlo, tak od 1. ledna 2018,“ komentoval situaci ředitel MDPO Jaromír Walaski.

Zvýšením mezd by se mělo podle vedení města Opavy předejít odlivu zaměstnanců dopravního podniku, který údajně nastal například v ostravském dopravním podniku.

„Vedení podniku se dohodlo s odbory a mělo by to být posléze v kolektivní smlouvě, že by se zvýšily mzdy. Konečná suma by měla být kolem 105 korun na hodinu,“ vedl náměstek primátora Josef Stiborský. Aby nebyli zvýhodněni jen řidiči, navrhuje dopravní podnik zvýšit mzdy všem zaměstnancům.

Podle předsedy Základní organizace odborového svazu DOSIA Milana Veselého se k zaměstnancům informace o zvýšení mezd zatím nedostala. „Kolektivní vyjednávání nás čeká až na podzim. Dohodli jsme se s vedením podniku, že bude po městu jako vlastníkovi žádat navýšení tarifních mezd o 5 procent.

Máme tu ještě i druhou odborovou organizaci, se kterou musíme jednat ve shodě,“ uvedl Milan Veselý s tím, že tarifní mzda ve výši 97 korun na hodinu u řidičů MHD v Opavě patří k nejnižším v rámci dopravních podniků v České republice.