VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na horním toku Opavy vznikají nové měřicí stanice

Opavsko - Množství srážek a průtok na horní Opavě bude od příštího roku monitorován. Napomoci k tomu má deset měřicích stanic, které zde v současnosti vznikají. Jedna z nich se bude nacházet také v Držkovicích.

25.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Pavel Sonnek

Obce a města ležící na horním toku řeky Opavy povodně jen tak nezaskočí. Povodí Odry investovalo osm milionů korun do stavby sedmi limnigrafických a tří srážkoměrných stanic. Jeden z limnigrafů vyroste také nedaleko Držkovic.

Zbylých šest potom naleznete v Ludvíkově, Vrbně pod Pradědem, Radimi, Zátoru, Městě Albrechticích a na Čížině. Trojice srážkoměrných stanic pak vznikne na území Heřmanovic a Starých Purkartic. Všechny měřiče jsou součástí akce s názvem Opatření na horní Opavě.

„Jednotlivé stanice se nacházejí na rozvodnicích a tocích, které ovlivňují průtoky v řece Opavě a kde dosud nebyly srážky a průtoky monitorovány," vysvětloval Jiří Konečný z investičního odboru Povodí Odry.

Limnigrafy a srážkoměrné stanice by měly být hotovy do konce letošního roku. Do provozu se pak uvedou v lednu 2015. „Data ze všech stanic budou přenášena rádiovou datovou sítí či pomocí GSM/GPRS komunikace, a budou tak okamžitě k dispozici vodohospodářskému dispečinku," pokračoval Jiří Konečný a jedním dechem dodal:

„Tyto stavby dále doplní stávající síť měrných stanic v oblasti povodí řeky Odry a umožní tak jeho komplexní monitoring."

Nejvýznamnějším protipovodňovým prvkem na horním toku řeky Opavy se má stát přehrada v Nových Heřminovech. Aby ovšem vůbec vznikla, musela by se obec z Bruntálska zatopit, s čímž místní obyvatelé samozřejmě nesouhlasí. Jasně to dali vědět také v referendu. Jeho výsledek vedení Nových Heřminov zavazuje k tomu, aby dělalo vše proti této stavbě, což také činí.

Hodně se hovořilo o nejrůznějších alternativách, jak se přehradě vyhnout. Nejčastěji skloňována byla zejména varianta tunelového obchvatu. Starosta obce Radek Sijka se však dočkal zamítavé odpovědi. Na něco takového totiž chybí peníze. Místní obyvatelé se proto s největší pravděpodobností budou muset spokojit s finančními kompenzacemi a jejich obec zmizí pod vodní hladinou.

Nové měřicí stanice na horní Opavě

Limnigraf Ludvíkov (Bílá Opava), Limnigraf Vrbno pod Pradědem (Střední Opava), Limnigraf Radim (Krasovka), Limnigraf Pod Pochní (Čížina), Limnigraf Zátor (Zátoráček), Limnigraf Držkovice (Opava), Limnigraf Město Albrechtice (Opavice), Srážkoměrná stanice Heřmanovice (pramen Spavice, obec Heřmanovice), Srážkoměrná stanice Heřmanovická chata (pramen Šumného potoka, obec Heřmanovice), Srážkoměrná stanice Křížová (pramen Kobylího potoka, obec Staré Purkartice)

Co je to limnigraf

Jedná se o přístroj k měření a registraci výšky hladiny vodního toku. Nedílnou součástí je vodočetná lať, která slouží k jeho kontrole a seřízení. Limnigrafická stanice je tedy uzpůsobena k pozorování vodního stavu v centimetrech. Podle měrné křivky lze určit průtok v metrech krychlových za sekundu.

Jeden z nejvýznamnějších a také nejkrásnějších limnigrafů u nás se nachází v Praze na Výtoni. Byl postaven už v roce 1907. Před jedenácti lety prošel opravou a byl znovu zprovozněn. Dříve se v těchto stanicích zapisovaly naměřené hodnoty na speciální limnigrafický papír, dnes se vodohospodáři mohou spolehnout na elektronický záznam a dálkový přenos dat. Zdroj: www.wikipedia.cz

Autor: Petr Dušek

25.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysypávání volební urny během voleb do poslanecké sněmovny.
SLEDUJEME ON-LINE
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Incident se selfie, kolaps v komisi... Odhad účasti - 57 %

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení