Od 1. prosince proto dochází ke změně v přepravě, která bude pro tyto osoby nyní pohodlnější. „V praxi to znamená, že nově jsou klienti městské hromadné dopravy s chodítky postaveni na úroveň cestujících na invalidním vozíčku. Po řádném odbavení u řidiče tak budou do vozidla nastupovat prostředními dveřmi, které jsou přizpůsobeny pro komfortnější nástup a výstup těchto osob,“ přibližuje ředitel Městského dopravního podniku Opava Pavel Gebauer.

Party, koncert, ilustrační foto.
Akce v Opavě s koncem po desáté opět čeká schvalovací proces. Neuspěje každý

Ve vozech opavské hromadné dopravy pak mohou cestující nově spatřit i osoby ve žlutých reflexních vestách s nápisem – Asistent přepravy. V tomto případě by měli zpozornět, protože tito asistenti mají mimo jiné v popisu práce kontrolovat, jestli někdo nejede načerno.

„Jejich úkolem je dozor nad přepravní kázní, tedy kontrola, zda všichni cestující mají platný jízdní doklad a dodržují přepravní podmínky. Neméně důležitou rolí je ale i informování veřejnosti v otázkách týkajících se opavské MHD. Pomoci mohou při orientaci v jednotlivých linkách a tarifech, ve spojeních mezi městskými částmi nebo při odbavování,“ vysvětluje Gebauer. Asistenti přepravy se navíc musí prokázat služebním průkazem. (ber)