Začátek debaty měl oproti původnímu programu půlhodinové zpoždění. Při samotné diskusi pak padlo pouze 6 dotazů. Celkově tedy strávil Zeman v budově univerzity přibližně 25 minut. Tato akce byla určena pouze pro studenty.

Několik občanů se však sešlo před jejím začátkem u vstupu Auly Na Rybníčku. Část z nich měla transparenty, které odsuzovaly prezidentovo veřejné a politické chování. „Nejsem člověk běžně protestující, ale po patolízalství, které prezident v poslední době předvedl, jsem se rozhodl pro vyjádření nesouhlasu s jeho chováním," uvedl Martin Klimeš, který stál před budovou se svým vlastním transparentem.

K vidění byla také skupina občanů, s poutačem odsuzujícím Zemanovu proputinovskou a provýchodní politickou rétoriku. Ti zastupovali regionální buňku Top 09. V čele skupiny stála předsedkyně místní buňky Top 09 Eva Dratvová.

Celou akci doprovázela přísná bezpečností opatření. Kromě speciálních policejních jednotek zajišťovala ochranu Zemana také četná osobní stráž a přítomen byl i psovod. Do konferenční místnosti nevstoupil nikdo bez předchozí prohlídky.

Debata, která započala doslova za pět minut dvanáct, se nesla v klidném duchu. Zeman se držel ve svižném rétorickém tempu a své odpovědi prokládal klasickými bonmoty a zemitými alegoriemi. Například důležitost alternativních postojů občanů při budování demokratického systému okomentoval těmito slovy: „Přemýšlet o svých názorech je autoerotika. Skutečný sex je přemýšlet o názorech druhých."

Za svůj projev si vysloužil několikrát potlesk přítomných. „Jde vidět, že pan prezident ví o čem mluví a orientuje se v mnoha politických i nepolitických tématech," zhodnotila diskusi studentka Ivana Horáková.

Ne všichni posluchači však byli názoru, že si odpovědi současného prezidenta zaslouží tolik ovací. „Za potlesk stála pouze závěrečná anekdota. Zeman ukázal pouze to, že se dokáže přímým a jasným odpovědím dobře vyhýbat," shodli se studenti oboru Středoevropská studia Jiří Lexa a Jan Lukáš.

Ve stejném čase, který byl pro debatu vyhrazen, probíhala ve městě studentská protestní akce v kavárně Evžen. Zde uspořádala koncert opavská kapela Ladě. „Rozhodli jsme se pro uspořádání koncertu ve stejnou dobu proto, abychom alespoň symbolicky poukázali na to, že s chováním Zemana nesouhlasíme.

Jsem toho názoru, že v čele státu by měla být osoba slušná a charakterní. Tou současný prezident není," řekl k této věci frontman tohoto hudebního uskupení Michael Kubesa.

David Beinhauer