Celkově Ministerstvo obrany nabízí k odprodeji dvacet položek v celkové hodnotě sahající až ke 3 milionům korun. Z toho je 13 bývalých pohraničních pevnostních objektů napříč celou republikou.
K mání jsou i bunkry na Opavsku, konkrétně dva, jeden v katastru obce Milostovice a druhý u Zlatník u Opavy. „Přestože je více jak polovina řopíků situována na nevlastních pozemcích a vázne na nich předkupní právo vlastníků pozemků, nic nebrání jejich prodeji, protože o ně vlastníci pozemků neprojevili zájem,“ zmiňuje ministerstvo obrany ve své nabídce.
K TÉMATU
Co je to řopík?
Řopík je slangové označení malého pevnostního objektu prvorepublikového lehkého pohraničního opevnění, budovaného na obranu Československa primárně před hitlerovským Německem, ale také proti Polsku či Maďarsku. Svou přezdívku malé pevnůstky pro maximálně sedm vojáků získaly podle zkratky ŘOP – Ředitelství opevňovacích prací, které mělo jejich výstavbu na starost.
Během dvou let budování v letech 1936 až 1938 se podařilo dokončit postavit zhruba 10 000 těchto pevnůstek, které doplňovaly a na některých úsecích širokou sítí nahrazovaly pěchotní sruby těžkého opevnění.