Na pátečním jednání zastupitelstva bylo živo, přestože na to nejdůležitější nepřišla řeč. Na základě žádosti čtrnácti opozičních zastupitelů svolal primátor Martin Víteček (ANO) jednání v mimořádném termínu. Řešit se měly změny ve vedení městských lesů, technických služeb, dopravního podniku a divadla.

Zastupitelé se však sešli zbytečně, zmíněný program neprošel jejich hlasováním. Opozice se před hlasováním obracela směrem ke koaličním řadám, aby její členové pro diskusi ruku zvedli.

„Kroky rady považujeme za natolik závažné, že by se měly podložit. Zastupitelé nebyli o oficiálních důvodech informováni a silný zájem o informace je také ze strany veřejnosti. Občané mají právo znát důvody," pronesla před zastupiteli Pavla Brady (Zelená pro Opavu).

Ve stejném duchu navázal i Tomáš Navrátil (ČSSD). „Podle našeho názoru nebyla dodržena legislativa. V případě dopravního podniku se také postupovalo proti stanovám společnosti. V neposlední řadě se nás ptají voliči, co se vlastně stalo. Z toho důvodu by měla diskuse proběhnout," řekl Navrátil.

Hana Brňáková (Nezávislí, občané, piráti) zase odtušila, jak zastupitelstvo končí. „Existují signály, že program zasedání neprojde. Apeluji na to, co jsme tady na začátku našeho funkčního období slibovali, a na naši občanskou odpovědnost," promlouvala k zastupitelům Brňáková.

Nebylo to ale nic platné. Koalici reprezentoval v přestřelkách Marek Veselý.

„Já pro program hlasovat nebudu. Za týden je řádný termín, kde je možné tyto věci projednat. To, co opozice předvádí, je politická šaškárna, která neodpovídá realitě," řekl Veselý.

Před samotným hlasováním ještě Pavla Brady stačila poznamenat, že v oficiálním programu nadcházejícího zastupitelstva je zařazena pouze změna stanov dopravního podniku, nikoli projednávání situace v každé ze zmiňovaných společností. „Nemystifikujte a nedělejte z nás pitomce," uzavřela Brady.

Do rozpravy vstoupili ještě dva řečníci z řad lidí, kteří také žádali projednávání stanoveného programu. Přítomen byl i odvolaný ředitel městských lesů René Binar, který byl připraven odpovídat na otázky zastupitelů. Ke slovu se ale nedostal. Třiatřicet zastupitelů totiž program neodsouhlasilo.

Pro jeho schválení bylo patnáct z nich, osm proti a deset se hlasování zdrželo. Opozice se ještě pokoušela situaci obrátit prostřednictvím dohadovacího řízení, ani to ale nepomohlo a zastupitelé se rozešli bez toho, aniž by museli vysvětlovat důvody k odvolání ředitelů.

Jednací síň zastupitelé opouštěli za pískotu a pokřiků, které demonstrovaly nespokojenost s jejich rozhodnutím.

POZNÁMKA PAVLA KUBNÉHO: Hodinové posezení kvůli ničemu

„Věříme, že jde dělat politiku jako službu veřejnosti." Tímto heslem vítá návštěvníky na svých stránkách hnutí Změna.

Opavská frakce tohoto subjektu (koaliční partner ANO 2011) by k němu ale měla dopsat, že její členové budou dělat politiku pouze tehdy, když se jim bude chtít. Už několik dnů před zastupitelstvem totiž na svém facebookovém profilu avizovali, že si nejsou jisti, zda na jednání dorazí, protože podnikají, pracují nebo se věnují jiným záležitostem. Prohlášení bylo doplněno smajlíkem.

Rád bych viděl tváře voličů tohoto hnutí po přečtení statusu, tedy po konfrontaci se skutečností, že jejich zvolení zástupci na komunální politiku prostě nemají čas. Nedostatek zastupitelů byl totiž jedním z plánů, jak páteční jednání paralyzovat. K tomu naštěstí nedošlo.

Nejednalo by se totiž pouze o políček voličům opozice, ale o opovrhování svým mandátem a částečně taky o facku demokratickým principům. Na řadu tedy přišel plán B sejít se v dostatečném počtu, diskuzi ale nepřipustit a program neodhlasovat. To se také stalo.

Koaliční partneři tím dokázali, že voličům své kroky nepotřebují vysvětlovat. Možná příště.