VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkend v muzeu patřil slezským spolkům

/FOTOGALERIE/ Historická výstavní budova uplynulý víkend patřila zájemcům spolkový život v Opavě v 19. a na počátku 20. století.

30.1.2017
SDÍLEJ:

Historická výstavní budova uplynulý víkend patřila zájemcům spolkový život v Opavě v 19. a na počátku 20. století.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

Jedna část expozice se proměnila v improvizovanou tělocvičnu a spolu s lektorkou v pruhovaném trikotu jste si mohli vyzkoušet pozdrav slunci. Děti se mohly zapojit do stavby rozhledny, která připomínala snahy některých spolků o vybudování těchto staveb na turisticky významným místech.

Mezi tím vším jste potkávali lektorky a lektory ve slavnostních hasičských uniformách nebo v mysliveckých oděvech či v dalším dobovém oblečení.

Hned u vstupu do výstavní budovy měla navodit spolkovou nebo besední atmosféru řízná dechovka a nechybělo ani drobné občerstvení. Oba dva dny probíhaly vždy v 15 hodin komentované prohlídky výstavy Spolkový život ve Slezsku.

Sobotní prohlídku vedl Jiří Málek a z jeho úst se návštěvníci mohli dozvědět podrobnosti o činnosti převážně německých spolků, ať už o recesistické Schlaraffii nebo Burschensaftu, jehož členem byl i někdejší ředitel Slezského zemského muzea Edmund Wilhelm Braun.

„Zvláštností tohoto spolku byly šermířské souboje, ve kterých šlo o to nechat se zranit na tváři. Jizvy kordem byly pak známkou cti a statečnosti," upřesnil Jiří Málek.

Děti na výstavě zaujaly nejen loutky, které upomínaly na Loutkové divadlo Sokola Opava v roce 1951, ale i další artefakty patřící ke spolku Schlaraffia. „Mně se na výstavě nejvíce líbila šaškovská čepice," uvedla Magdaléna Hütterová, která sem zavítala až z Rychnova nad Kněžnou.

Výstava bude k vidění do 24. února a spolkový víkend se bude opakovat 25. a 26. února.

Michal Valeček a Jiří Málek: Opava jako úřednické město byla líhní spolků

Michal Valeček a Jiří Málek

Výstava se soustředí hlavně na německé spolky. Své spolky ale měli určitě i Češi.

Kromě Matice opavské a v západní části Slezska Slezské matice osvěty lidové tu samozřejmě fungovaly například hasičské spolky. Jejich propagátorem a zakladatelem prvního z nich byl Rudolf Gudrich. Byla tu například tělovýchovná jednota nebo různé další spolky s sdružení.

Dal by se najít nějaký výrazně apolitický spolek?

V Opavě fungovala Schlaraffia a ta byla svým způsobem jedinečná, sdružovala Čechy, Němce a převážnou většinu členů tvořili Židé. Z tohoto důvodu byl spolek v roce 1938 zakázán.

Dodnes působí na různých místech po světě, například i v USA v New Yorku. Jeho členové stále používají jako jednací jazyk němčinu. Dokonce na vernisáž naší výstavy se dostavil jeden ze členů spolku v jejich typickém kostýmu s šaškovskou čepicí.

Odkdy se dá pozorovat soupeření mezi spolky?

Záleží na místě. Zesílení nacionalismu tady ve Slezsku pozorujeme více až od začátku 20. století. Slezsko bylo oproti Moravě a Čechám opožděné. Žila tu zhruba polovina německého obyvatelstva. Němci měli dominantnější pozici a Češi si vlastně příliš rozmachu nemohli dovolit.

Němci založili gymnázium a do dvou let bylo zestátněno. Kdežto Češi si museli počkat celých 16 let na zestátnění a do té doby dotovat tut českou školu z vlastních zdrojů. Tady je vidět rozdíl, jak ten nacionalismus fungoval.

Měly německé spolky své české protějšky?

Například Sokolové a turneři vlastně fungovali na stejných principech: Ve zdravém těle zdravý duch. Musíme vychovat tu silnou generaci lidé, která bude schopna bránit naši vlast a náš národ.

Kolik na Opavsku asi fungovalo spolků?

Kolik jich bylo přesně, je těžké vyčíslit. Byly tu oficiální spolky, ale pak i tzv. stolní společnosti, které byly neoficiální. Takže je to obtížné spočítat, určitě bychom se dopočítali stovky i více.

Opava byla hlavně úřednickým městem, kde žily střední a vyšší vrstvy díky tomu, že to bylo centrum Slezska se zemskými úřady. A právě tito lidé měli čas, peníze a chuť zakládat spolky a něco tvořit. V tom byla Opava v rámci Slezska specifická.

Milan Freiberg

Autor: Redakce

30.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Dynamo České Budějovice – Slezský FC Opava 2:1
1 26

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

BK Opava – BK Armex Děčín 87:71
1 26

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

Tým zdravotnické záchranné služby spolu s jednotkou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Bílovci zasahoval v sobotu 21. října dopoledne ve Skřipově.

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení