Jezdci a koně se zde shromáždili z jednoho prostého důvodu, a tím byly westernové závody. Ty se mimochodem do slezské metropole vrátily po dvaceti letech.

A proč právě westernové? Majitel ranče Luděk Pavera se totiž věnuje reiningu, což je disciplína westernového stylu ježdění na koni. „Na závodech se jelo se šest disciplín. Western horsemanship, kde se posuzuje soulad jezdce s koněm, předvádí se sestava manévrů a trail, což je práce s koněm na překážkách.

Tyto disciplíny absolvovali jak dospělí, tak i děti do 10 let. Dále nechyběl ani stužkový závod, který se jede ve dvojicích. Jezdci mezi sebou drží krepovou pásku dlouhou třicet centimetrů, musí objet barel a vrátit se do cíle v co nejkratším čase.

A konečně disciplína s názvem pitný barel spočívala v tom, že jezdec dojede k barelu, na kterém je položen kelímek s pivem, v případě nezletilých s kofolou. Ten se musí vypít, pak jezdec s koněm zamíří do takzvané klíčové dírky, což je malý vymezený prostor, ve kterém se otočí a co nejrychleji míří do cíle,“ vyjmenoval Luděk Pavera.

Právě poslední dvě zmiňované disciplíny se mezi diváky těšily největší oblibě. „Do budoucna bychom byli rádi, kdyby se přihlásilo více dospělých závodníků. Letos byla vypsána ještě i disciplína reining formou freestylu, čili v maskách.

Bohužel se nikdo nepřihlásil, a proto jsem nakonec já jako Batman a další dvě jezdkyně z našeho ranče jako Catwoman zajeli exhibici této disciplíny, která přítomné také velmi bavila,“ konstatoval majitel kylešovského ranče a vzápětí dodal: „Vše posuzoval rozhodčí. Westernové závody jsme si mohli dovolit i díky sponzorům, kteří nám pro soutěžící poskytli věcné ceny,“ doplnil.