„Pozitivní je, že se nepočítá se zapojením úvěrů," řekla Lenka Grygarová z finančního a rozpočtového odboru opavského magistrátu.

Finanční plán na další rok však nebude přívětivý k novým investicím. „V průběhu sestavování rozpočtu se ukázalo, že nebude příliš financí na investice. Přesto jsme na ně vyhradili šest milionů. Zbytek investic jsme zařadili takzvaně pod čáru s tím, že se jimi bude rada zabývat individuálně s ohledem na hospodářské výsledky a dosažené dotace," komentoval primátor Martin Víteček.

U položky investice je jednapadesát milionů, většina peněz je ale určena na již započaté projekty, přípravu projektových dokumentací, stavbu východní části severního obchvatu a opravu mostu ve Slavkovské ulici. Peníze, které mají putovat do jednotlivých oblastí, jsou na podobné úrovní jako loni.

Stejně dostane například oblast školství. „Částka je sice stejná, nicméně by se příští rok měla projevit úspora na energiích, díky rekonstrukcím školních budov," doplnila náměstkyně primátora Simona Bierhausová.

Podobné sumy jako loňský rok poputují i do jiných organizací. Divadlo spolkne devětašedesát milionů, v případě dopravního podniku radní počítají se sedmdesáti miliony. Naopak navýšit bude třeba položku určenou na mzdy úředníků. Navýšení je dáno legislativně a z budoucího městského rozpočtu by mělo ukrojit čtyři miliony.

Dvacet milionů je určeno pro sociální oblast. „Město začníná v určitých oblastech suplovat stát, ten však sociální služby a organizace dostatečně nepodporuje. Pokud by tak neučinilo město, muselo by mnoho organizací skončit." řekl náměstek primátora Josef Stiborský.

O městském rozpočtu na příští rok budou zastupitelé rozhodovat 14. prosince.