Jedna z největších cyklistických akcí, které probíhají na Opavsku, Silesia Bike Marathon, bude letos mít už své 19. pokračování. Začátek dlouhého závodu na 90 kilometrů proběhne na Horním náměstí v Opavě v 9 hodin ráno, kratší varianta na 55 km má na stejném místě start o hodinu a půl později. Momentálně je přihlášeno necelých devět stovek lidí. Hlavní organizátor akce Michal Hájek samozřejmě bedlivě sleduje počasí.

„Vzhledem k deštivým dnům to bude těžký závod, na kterém se alespoň nebude prášit,“ sdělil s nadsázkou Hájek, zároveň ale věří předpovědi, která na sobotu hlásí slunečno.

Trať se po zimě musela projít a upravit. „To se dělá každoročně. Stříhají se šlahouny ostružiní, odklízí se spadané větve a nějaké větší kameny,“ potvrdil.

Na závodníky letos čeká rovnou několik novinek. „Silesia Bike Marathon se stal součástí Intersport Marathon Series, největšího seriálu MTB maratonů ve středovýchodní Evropě, kde se závodníkům sčítají nejlepší tři výsledky,“ doplnil Hájek. Tratí je několik v Česku, ale jezdí se také na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku. Další z nich je kategorie KADET pro dorostence ve věku 15 a 16 let na 20 kilometrové trati. A v neposlední řadě si účastníci závodu budou moci poprvé vybrat ze dvou jídel. „Bude to tradiční gulášek nebo těstovinový salát,“ upřesnil hlavní organizátor Michal Hájek.

O den později ožijí opavské Městské sady již pátým ročníkem netradičního asistovaného běžeckého závodu JOY Run. Hlavní organizátor Jan Vimmer redakci sdělil podstatu závodu.

„Chceme připravit pro děti a mladé lidi s handicapem den plný sportovních a kulturních zážitků a zábavnou formou je tak integrovat mezi své zdravé vrstevníky,“ poznamenal Vimmer s tím, že zároveň chtějí vybrat finanční prostředky na pořízení speciálního sportovního vozíčku, který bude následně předán vybranému ústavu nebo organizaci. Handicapovaní budou mít možnost alespoň na jeden den zapomenout na svůj zdravotní stav. „Z našich zkušeností víme, že právě kontakt se zdravými lidmi svého věku je to, co mnohým handicapovaným schází nejvíc,“ doplnil jeden z organizátorů akce.

Na šestikilometrové trase budou závodit týmy škol, společností, sportovních klubů i veřejnosti, které se budou skládat ze šesti běžců a jednoho handicapovaného. Kromě samotných běžeckých závodů bude v parku celý den probíhat bohatý doprovodný program.

„Jsou připraveny vystoupení hudebních kapel, tanečních uskupení či sportovních nadšenců. Z kapel máme potvrzené Bad Boyz, Fast Foot, Špek Band a Jen Tak Band,“ uzavřel Jan Vimmer.