Slavnostní vyhlášení výsledků soutěžního dialogu se uskutečnilo přímo pod kopulí Bredy s účastí všech porotců, finalistů a zhruba tří set zvědavých Opavanů. „Všechny prezentované nápady byly skvělé a každý v něčem specifickém vynikal. Na vybraném návrhu se jednoznačně shodli skoro všichni členové poroty. Ponechat budově ducha architekta Bauera je na jednu stranu radikálním a na druhou citlivým řešením. Mě osobně velmi zaujalo otevřené řešení přízemního patra," uvedl opavský primátor Tomáš Navrátil.

Na druhém místě v soutěži se umístila brněnsko-bruselská trojice Peer Collective + Traumnovelle + Kateřina Šedá a třetí pozici zaujala slovenská dvojice Sadovsky & Architects + Gutgut. Za město se slavnostního vyhlášení zúčastnili radní a také zástupce Spolku na záchranu obchodního domu Breda, přední český sochař a opavský rodák Kurt Gebauer.

Předsedkyně mezinárodní poroty Gabu Heindl nešetřila chválou a vyzdvihla přístup radnice ke snaze o záchranu Bredy. Ocenila, že samospráva Opavy se nebojí zodpovědnosti, kterou s sebou nese rekonstrukce památkově hodnotné budovy ve veřejném zájmu. "V soutěži jsme po celodenní diskusi vybrali maximálně kvalitní projekt. Respektuje historické hodnoty a přináší nový pohled na architekturu, který jeho autoři ve spolupráci s městem a občany mohou dovést do kýženého cíle,“ míní profesorka urbanismu na Norimberském technologickém institutu a vedoucí ateliéru na londýnské Architectural Association Gabu Heindl.

Dalšími nezávislými porotci byli vlámský architekt Jan de Vylder, rektor pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jindřich Vybíral, z ČVUT Fakulty architektury Jana Zdráhalová a Boris Redčenkov a architekt i propagátor architektury Adam Gebrian.

„Porotu na vítězném návrhu oslovila jeho razance a radikálnost, zároveň je citlivý a svým způsobem minimální. Jeho autoři se dobře seznámili s historií i konstrukční a materiálovou podstatou budovy. Bylo zřejmé, že Bauerovu Bredu oceňují a pokusili se z ní zachovat maximum možného. Zároveň provedli zásah, který každého návštěvníka plynule provede atraktivním prostorem od přízemí až po střechu,“ popsal Adam Gebrian.

Podle porotce Martina Strakoše z NPÚ Ostrava jde o jedinečnou příležitost k rehabilitaci významné památky moderní architektury a současně i k dialogu mezi architekty a památkáři. „Je třeba říct, že město si vybralo tým, s nímž bude v následujících měsících i letech pracovat na podobě definitivního projektu. Ten bude muset brát v potaz památkovou podstatu OD Breda & Weinstein,“ upozorňuje Martin Strakoš.

Na jeho vyjádření navazuje spoluzakladatel jednoho z vítězných studií Office David Van Severen. „Mám radost, že můžeme být součástí projektu Breda a spolupracovat s vedením města na vytvoření veřejného prostoru v jeho centru i na interiéru samotné Bredy. Je to úžasná budova plná překvapení. Pro belgickou část našeho týmu je to první projekt v České republice a představuje velkou příležitost, na kterou se už moc těšíme,“ vzkázal David Van Severen.

Finální rekonstrukci Bredy plánuje Opava zahájit v roce 2026.