Jejich životy byl hodně rušné a naplněné, oba zažili podnikatelské vzestupy i osobní tragédie. I po dlouhé době na ně Opavané ale nezapomínají a jejich odkaz mají v úctě. Boskovický rodák Max Breda se narodil 22. září 1863 v rodině židovského obchodníka. Kolem roku 1894 přišel do Opavy a s manželkou Olgou měl syny Ericha, Lea, Pavla a Jana i dceru Irenu. Později se spřátelil s židovským obchodníkem Davidem Weinsteinem a společně založili obchodní společnost Breda a Weinstein. Provoz zahájili začátkem roku 1898 v pronajatém domě Opavské pivovarské společnosti. Podnikání se jim dařilo do té míry, že postupně založili její filiálky.

Hlučínská štěrkovna láká k zimním radovánkám.
VIDEO: Štěrkovna na Opavsku není jen festival. Lidé vyrazili na zamrzlé jezero

V roce 1906 zemřela Maxi Bredovi manželka, která se dožila pouhých třiatřiceti let a on musel s pomocí sestry pečovat o své ještě malé děti. Sám na tom nebyl zdravotně dobře, potýkal se s arteriosklerózou a jeho stav se zhoršoval až do té míry, že se vzdal účasti ve firmě. Ovšem s podmínkou zachování jejího názvu a s požadavkem, aby byl jeho synům do ní v jejich dospělosti umožněný vstup. Zemřel na podzim roku 1914 v jedenapadesáti letech na infarkt a pohřbený je v židovské části opavského městského hřbitova v rodinné hrobce, která se zachovala dodnes. Paradoxně tím unikl daleko nelítostnějšímu osudu, který čekal na jeho bývalého společníka Davida Weinsteina.

Ledopády v Odrách u silnice směrem na místní část Pohoř - 15. ledna 2024.
Přírodní divadlo zdarma. Lidé obdivují ledopády na Odersku

Hodolanský rodák Weinstein (1874 až 1939) byl židovským podnikatelem, komerčním radou a velkoobchodníkem. Do Opavy se přestěhoval jako osmnáctiletý mladík a s Maxem Bredou založili zmíněnou firmu Breda a Weinstein. Po Bredově odstoupení byl jejím jediným majitelem. S manželkou Irmou měli syna Roberta a rodina žila ve své vile na dnešním náměstí Slezského odboje. Původní firemní objekt přestal jeho aktivitám stačit a proto dokoupil dva sousední domy, nechal je strhnout a podle projektu proslulého architekta Leopolda Bauera nechal na jejich místě postavit první velký osmipodlažní obchodní dům v republice. Měl název Breda&Weinstein a v provozu byl od konce roku 1928. Finanční situace rodiny byla skvělá, ale osud s ní měl jiné plány. Po obsazení Opavy nacisty dostala Weinsteinova firma v rámci arizace židovského majetku komisařského správce a jeho vila byla zabraná pro účely policejní správy německé říše. Z závěru války vyhořela a její někdejší novobarokní fasáda byla odstraněna během stavebních úpravách v 70. letech minulého století. Dnes v této budově, která nemá s původní podnikatelovou vilou prakticky už nic společného, sídlí škola.

Výrobce mečů Jan Motyčka ve své dílně v Hradci nad Moravicí.
Meče z Opavska míří do celého světa. Kupují je sběratelé i filmoví nadšenci

David Weinstein s rodinou prchl do Prahy, kde však rasový teror pokračoval. Dál už historici hovoří o „údajném“ dění. David Weinstein měl v Praze s manželkou měli pod tímto tlakem údajně spáchat sebevraždu a syn Robert uprchl do Norska, ale po přepadení Norska roku 1940 byl zatčen, poslán do koncentračního tábora, kde údajně zahynul. Přeživší příbuzní se odstěhovali do Izraele a pravděpodobně poslední z rodu je paní Karelitz-Koren, která žije v Haifě. Je vnučkou Paula Weinsteina, synovce Davida Weinsteina. V roce 1992 navštívila s matkou Ruth Karelitz-Weinstein Opavu. „Moje matka se sem vrátila poprvé od roku 1939, kdy byla rodina nucena z města uprchnout. Všichni členové naší rodiny Weinsteinových a Lernerových, což je rodina mé babičky, byli během druhé světové války zavražděni," řekla Karelitz-Koren při návštěvě. Na jedné straně byla potěšena tím, že obchodní dům stále nese jméno Weinstein a na druhé zase zděšena jeho neutěšeným stavem.

Slezská nemocnice v Opavě.
Dětská pohotovost na Opavsku. Zajišťuje ji Slezská nemocnice v Opavě

David Weinstein zůstává i pro současné Opavany synonymem velkorysého zaměstnavatele, mecenáše a vizionáře. Osud Weinsteinovy rodiny zaujal opavského historika Václava Hájka natolik, že se mu blíže věnoval. Výsledkem je dokumentární film z roku 2018 s názvem Na útěku i následné přednášky o této opavské podnikatelské elitě s nadregionálním přesahem. Své pátrání po válečných i poválečných osudech příslušníků Weinsteinovy rodiny doplnil návštěvami Norska, kde pobýval Robert Weinstein, a Izraele, který se po válce stal domovem některých členů této rodiny.