Analýza má magistrátu pomoci s rozhodováním, zda po městě rozmístit kromě klasických odpadkových košů také nádoby na plast nebo papír.

Ve slezské metropoli se nyní nachází 894 odpadkových košů. Minulý rok z nich bylo svezeno na skládku 131 tun odpadů. „To sice tvoří jen minimum z celého množství směsných komunálních odpadů, ale protože se snažíme porozumět všem zdrojům odpadů ve městě, chceme vědět, jaké je vlastně složení odpadu v odpadkových koších v ulicích,“ vysvětluje opavský radní Petr Popadinec, který má v Opavě na starosti mimo jiné i problematiku nakládání s odpady.

V centru města se odpadkové koše vysypávají denně kromě neděle, v ostatních částech Opavy probíhá svoz každý druhý den. Do technických služeb byly v úterý 2. května přivezeny vysypané koše z oblasti Kateřinek a okolí okresního soudu a polikliniky. Druhá hromada představovala odpadky z Městských sadů a parků kolem Ptačího vrchu. „Určitě nás překvapilo množství plechovek,“ řekl Deníku vedoucí odboru životního prostředí Jiří Vaníček s tím, že právě rozmístění košů na plasty by bylo ve hře nejspíše jako první.

Lidé se ale do malých odpadkových košů neštítí vyhodit ani celý pytel s odpadky, které vyprodukují doma. „Tady vidíme, že stačí několik obchůdků u parku s kávou a je tu spoustu kelímků navíc. A dále, když lidé jedou kolem Městských sadů, tak tam vyhodí pytel se směsným odpadem. Zbavují se tak svého odpadu, buď cestou na zahrádku nebo z ní. Snažíme se už nové koše dělat tak, aby se tam pytel nevešel,“ pokračuje Vaníček.

Radní Petr Popadinec očekával, že směsného odpadu bude v pytlích vyhozeno ještě více. Nejčastěji jsou plné koše právě v Městských sadech, v centru nebo u náměstí Slezského odboje. „Měli jsme dilema, zda k těm problematickým lokalitám jako je Ptačák, kde je těch plechovek zřejmě nejvíce, nepřidat minimálně nádobu na plasty. Plast se může vozit stejným autem jako směsný odpad, ale musí být zvlášť naskládán. Technické služby říkají, že by se to technicky vyřešit dalo. Musíme ale nejdříve zjistit, kolik toho vlastně je. Nějaký vzorek už máme a uvidíme,“ dodává Popadinec.

Analýza odpadků nebyla první, která se v Opavě uskutečnila. Už v roce 2021 nahlédlo město do kontejnerů na opavských sídlištích.