Zdařile opravené arkády ve Dvořákových sadech se promění v živé kulturní centrum s pravidelnými koncerty, tvořícími takzvané Hudební chilly. Mají za úkol zpříjemnit posluchačům letní čtvrteční večery a poslech hudby pod širým nebem je možné spojit s prohlídkami výstav, které se v arkádách pořádají.

Návštěvníky potěší 4. července koncert studentů Církevního německého řádu, 11. července jazz duo a 1. srpna worskhop malby v plenéru s hudebním doprovodem. K létu nedílně patří oblíbené Večery na terase Obecního domu, které po oba letní měsíce nabídnou svým návštěvníkům celkem jedenáct pátečních programů pro kulturní fandy různých žánrů. Už 5. července mezi ně zavítá Veronika Žilková s Bořkem Slezáčkem a se svou talkshow, taneční příznivce potěší 19. července koncert Swingtet a další pátek bude věnovaný degustátorům piva. Srpnová nabídka zahrnuje 9. srpna koncert skupiny P.E.T.R, 16. srpna vystoupí Clownfish drum’n’base a 31. srpna pozdraví 31. srpna posluchače kapela Kofe-in.

Oblíbeným rodinným místem je Ptačí vrch, který ve dvou termínech umožní příznivcům zábavy sobotní odpolední programy Opavské kulturní organizace. Červencový bude mít 20. července nádech středověku, umocněný malým historickým průvodem kolem parku a vystoupením komediantů a žongléřů. Zábavu pro děti i dospělé doplní koncert skupiny Bakchus.

Srpnová náplň se ponese už v současném duchu. Malé děti uvítají pohádku, ty mladší i starší si najdou tu svou aktivitu a chybět nebude ani kabaret nebo večerní koncert.

Svou troškou do letního nabídkového měšce přispěje Knihovna Petra Bezruče, která pod Ptačím vrchem připravila pro své čtenáře hned tři nedělní akce. Indiánské odpoledne se uskuteční 17. července a 24. července bude na programu schůzka se známým ilustrátorem Adolfem Dudkem se v pořadu Pohádkové odpoledne s Ádou Dudkem. Na srpnové letní vlně se 14. srpna poveze Námořnický den.

Městské koupaliště bude 17. srpna otevřené i po běžné zavírací době, protože se stane místem večírku s možností koupání i tance na hudbu DJ.