Velvyslanec Spojených států amerických v České republice podpořil návrh na pojmenování části ulice v průmyslové zóně v Opavě-Vávrovicích na ulici Oreo.

„Opavě a jejím obyvatelům bych k letošním oslavám 800. výročí města rád popřál všechno nejlepší. Jsem hrdý na to, že Opava má v americké firmě Mondelēz tak silného partnera. Dlouhá tradice pekařského průmyslu Opavy, podpořená americkou investicí, je základem trvalé prosperity obyvatel regionu,“ řekl Bijan Sabet s odkazem na loňské oznámení investice 1,5 miliardy korun do moderní high-tech linky na sušenky Oreo. Ty patří mezi nejoblíbenější na světě.

Také Emmanuel Chilaud, ředitel výrobního klastru společnosti Mondelēz v Česku, zmínil že továrna vychází ze silné lokální tradice potravinářského průmyslu na Opavsku. "Většina naší produkce je určena na vývoz především v rámci Evropy, ale naši zaměstnanci pečou i tradiční domácí dobroty, kde má jedinečné postavení Fidorka,“ uvedl Emmanuel Chilaud.

Jménem výrobního závodu se obrátil na vedení Opavy s návrhem, aby jedna z budoucích ulic města byla pojmenována po Amálii Fiedorové a část ulice v průmyslové zóně před továrnou změnila název na ulici Oreo. Jeho návrh padl na úrodnou půdu.

„Spolupráce s úspěšnými podniky je základem naší strategie pro hospodářský a společenský růst Opavy. Líbí se mi oba návrhy, které spojují historii s budoucností, a předložím je orgánům města k projednání,“ uvedl primátor Opavy Tomáš Navrátil.

K TÉMATU

Proč byly navrženy ulice Oreo a ulice Amálie Fiedorové

Amálie Fiedorová (1816 - 1896) je považovaná za zakladatelku tradice pečení oplatek rodiny Fiedorů v Opavě. Svou živnost po další generace úspěšně rozvíjela až do vybudování moderního potravinářského komplexu v roce 1924. V rozvoji pekařského podnikání Fiedorů hrály velmi důležitou roli ženy, ať již šlo o Amálii a její dceru Marii, nebo později i snachu Marii a v další generaci Christinu Fiedorovou, která byla za první republiky majitelkou firmy Theodor Fiedor.
V opavském závodě Mondelēz International významným způsobem rozhodují o dalším rozvoji ženy i dnes. Celosvětová obliba sušenek Oreo je především u mladé generace a díky nové investici do třetí Oreo linky bude výrazně spojena s Opavou. V New Yorku byla na ulici Oreo přejmenována část Západní 15. ulice mezi 9. a 10. avenue. Jde o místo, kde se na počátku 20. století začaly sušenky Oreo původně péct. Opava by tak byla symbolicky propojena s New Yorkem. Změna názvu části ulice K Celnici by se týkala jen závodu Mondelēz, který by všechny náklady uhradil.

Další zastávkou velvyslance Sabeta byla škola ve Vítkově

Cílem jeho cesty se Základní škola a gymnázium Vítkov stala díky řadě šťastných okolností, ale také díky pečlivému plánování. Škola se vloni dozvěděla, že uspěla v rámci Fulbrightova stipendijního programu a od září až do letošního června 2024 v ní bude působit rodilá mluvčí Eilish Bennett.

Její mentorkou byla pověřena Irena Collinsová a obě spolu začaly čile komunikovat. V jejich hlavách se zrodil nápad, podpořený ředitelem školy Miroslavem Bučánkem. Obě dámy byly pozvány na návštěvu Senátu a na americké velvyslanectví v Praze. Tam jménem školy vyslovily nabídku na společnou návštěvu velvyslance a jeho manželky ve vítkovské škole. Nápad se jim zalíbil a nastalo hledání vhodného termínu v nabitém velvyslancově programu.

První termín nevyšel, ale druhý už ano. V pondělí 26. února při své pracovní cestě do Moravskoslezského kraje uskutečnil velvyslanec Bijan Sabet návštěvu školy.

„Naší snahou bylo ukázat jeho excelenci během tří hodin, že Vítkov a především Základní škola a gymnázium ve Vítkově má co nabídnout. Zjistili jsme, že je vášnivým fotografem. Požádali jsme proto město Vítkov a vypůjčili si do školy některé fotografie z cyklu Lidé Vítkovska, které si mohl pan Bijan Sabet hned po příchodu prohlédnout. Vyslovil přání setkat se s Vojtěchem Jakubíkem, oceněným Cenou Jana Zajíce ve 2. kategorii. Náš student ji získal za studijní i soutěžní úspěchy a úspěšné působení v oblasti molekulární biologie,“ říká Miroslav Bučánek.

Nadaný student se stal i moderátorem besedy v kině Panorama, které se zúčastnili další studenti gymnázia. Gymnazisté se dozvěděli, jak se Bijan Sabet dostal do funkce velvyslance v Česku, jak to ovlivnilo jeho rodinu a která místa v republice už stačil navštívit. Zjistili třeba, že z českých jídel má rád svíčkovou i řízek a že se zamiloval do českých koláčů a buchet.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Řidiči se zlobí. Oprava silnice na Opavsku se podle nich neúměrně protahuje

Silnice Velké Hoštice - Kravaře. | Video: Roman Brhel