Radním se na stolech kupily stížnosti ohledně parkování u Knihovny Petra Bezruče. Problém byl v tom, že řidiči využívali bezplatná stání celodenně, a klienti knihovny neměli kde zaparkovat. Řešení má přinést nový systém, který začne platit 15. července.

„Rozhodli jsme se zavést parkovací kotouče s tím, že řidiči budou moci stát u knihovny dvě hodiny bezplatně. To by podle nás mělo stačit k tomu, aby si v knihovně nebo v sousedním úřadu vyřídili vše potřebné," říká náměstek primátora Josef Stiborský.

Parkování na kotouče zatím v Opavě nikde nefunguje, v případě knihovny se podle slov náměstka jedná o nejpřijatelnější řešení. „Stát sice parkoviště převedl na město, jednou z podmínek ale je, že se nebude využívat komerčně," vysvětluje Stiborský.

Řešení situace se již nedalo odkládat. „Stížnosti se začaly množit. Častá byla například praxe, kdy řidiči zastavili u knihovny, odjeli vlakem do práce, a auto si vyzvedli až odpoledne," doplňuje Josef Stiborský. Problém neměli jenom čtenáři nebo návštěvníci úřadu, týká se to také svateb.

„Na svatby jsme mysleli také. V sobotu proto bude plná kapacita parkoviště vyhrazena svatbám od osmi do čtyř hodin," dodává náměstek.

Na parkovací kotouče si lidé budou muset zvyknout, podle pracovníků magistrátu by to ale neměl být problém. „Procházeli jsme město a kotouče jsou k dostání v každém papírnictví v rozmezí od patnácti do pětadvaceti korun," doplňuje mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.