Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé dostanou peníze na vlastní projekt

V rozpočtu pro rok 2017 je vyhrazena částka 300 tisíc korun na realizaci projektů, které budou navrhovat sami Opavané. Realizovány pak budou ještě ve stejném roce.

16.12.2016
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Petr Švancara

Bod o participačním rozpočtu navrhla na pondělním zasedání mětského zastupitelstava Hana Brňáková (Opavané). Čátska ve výši 300 tisíc korun poslouží k realizci projektů, které budou navhrovat občané města.

„Navržení participačního rozpočtu nebylo nahodilým krokem. Vychazí z průniku volebních programů Opavanů. Na realizaci daného návrhu a důvodové zprávy se nás podílelo více. Byli jsme si samozřejmě vědomi toho, že v současné situaci, ve které se vedení města nachází, bude jen velice těžké tento bod prosadit, ale nechtěli jsme už jen čekat," mluví o důvodech podaní tohoto návrhu Brňáková.

V tom se nechal realizační tým nejvíce inspirovat městem Litoměřice. To dokázalo vypracovat velice jednoduchý a transparentní projekt participačního rozpočtu, který není pro neodborou veřejnost zbytečně zavádějící a zmatečný.

Podobnou formu by mohl mít podle Brňákové i ten opavský: „Důležité je, aby byl celý projekt co nejvíce přístupný tak, aby o něj měli občané města skutečný zájem." Následně dodala, že bude jeho úspěch do velké míry záviset na jeho publicitě. Čím více bude participační program prezentován, tím je větší šance, aby se ho lidé účastnili.

„Myslím si, že aktivních občanů je ve měst hodně. Díky participačnímu rozpočtu tak mají konečně šanci zrealizovat projekty, na které se jim dříve městské peníze získat nepodařilo," dodala k tématu Brňáková.

Jak by měl celý proces probíhat, přiblížil náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu): „Po tom, co byl bod o participačním rozpočtu schválen jsme dlouho neváhali a využili jsme toho, že na pondělním zasedání zastupitelstva byl přítomen také zástupce neziskové organizace Studentská Agora. Ta má s tvorbou participačních rozpočtů velké zkušenosti a ty nám začal jejich zástupce posléze předávat."

Odbor rozvoje města Opavy začal už následující den po schválení tohoto bodu řešit administrativní podobu participačního rozpočtu. Jeho konečná podoba bude představena občanům v průběhů měsíců ledna a února. Následně by mělo město uveřejnit výzvu k podávání projektů. Ty nejlepší z nich budou vybrány v občanském hlasování.

Následná realizace vítězných projektů pak proběhne v druhé polovině příštího roku. „Mnohdy se stavá, že je těch kvalitních projektů opravdu mnoho a do konečného výběru se nedostanou. Přesto se však podaří zrealizovat, například za pomocí místních investorů, kteří se o tyto projekty zajímají," přiblížil zkušenosti tvorby participačních rozpočtů z měst, kde už jsou zavedeny Halátek.

David Beinhauer

Autor: Redakce

16.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení