Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co Opavě přináší spolupráce s partnerskými městy?

Více než padesát let uplynulo od zahájení partnerství mezi Opavou a Liptovským Mikulášem, a letos město oslaví pětadvacet let spolupráce s Ratiboří. Města se většinou podílejí na kulturních akcích nebo hledají společné projekty pro čerpání peněz.

9.4.2016
SDÍLEJ:

Opavský primátor Radim Křupala přivítal na radnici starostu polského města Żywiec Antoni Szlagora (vlevo).Foto: Roman Konečný

Pět partnerských a dalších osm spolupracujících měst má aktuálně opavská samospráva. V průběhu března se vedení radnice spolu s pracovníky pro zahraniční vztahy zaměřili na rozvíjení aktivit v rámci meziměstské spolupráce.

Nejdéle Opava spolupracuje se slovenským Liptovským Mikulášem a právě tam se také opavský vydal jednat jako na první místo v řadě. Během návštěvy se jednalo především o budoucí spolupráci obou měst při čerpání česko-slovenských dotací z evropských fondů.

„V následujících týdnech bude na obou stranách vypracován seznam projektů, na které bychom mohli společně v rámci přeshraničních projektů žádat o dotace," uvedl opavský primátor Radim Křupala.

Podle něj se také diskutovalo o možnostech kooperace v oblasti cestovního ruchu a tradičně i o společných aktivitách měst ve sféře kultury a sportu. Naopak teprve od loňského roku začalo město spolupracovat s americkým městem Kearney. Také tam v uplynulých dnech vedení města zavítalo.

„Kearney má univerzitu spolupracující s Univerzitou Palackého v Olomouci, a ta v roce 2012 Američanům doporučila i nás. Pro studenty je důležité, aby existovaly programy, díky nimž mohou cestovat a poznávat jiné kultury i země či prohlubovat jazykové schopnosti.

Univerzity se mohou zapojit do různých programů a grantů, které zajistí potřebné finance," vysvětlil vedoucí oddělení vnějších vztahů a zahraniční spolupráce Jaroslav Machovský s tím, že hlavním účelem návštěvy bylo prohloubení spolupráce obou univerzit. Obecně je zahraniční spolupráce Opavy zaměřena především na mládež, podporu školství, kultury či sportu.

„Opava se tradičně zapojuje do přeshraničních sportovních či kulturních akcí, jako je třeba Sportovní den partnerských měst, při němž školáci z České republiky, Polska a Slovenska měří své síly v Opavě v atletice, plavání či fotbale. V oblasti kultury jsme naposledy v Opavě realizovali ozvěny japonského filmového festivalu Eigasai.

Úzce spolupracujeme s nejbližším partnerským městem, polskou Ratiboří. Realizovali jsme několik společných projektů, na které se podařilo získat česko-polskou dotaci Evropské unie. Opava s Maticí Slezskou pořádala konferenci historiků o historii našich měst, natočil se film o Opavě, který je k dispozici na DVD," vyjmenovává některé aktivity mluvčí opavské radnice Roman Konečný.

Velikým příslibem do budoucna by mohla být opavsko-lichtenštejnská spolupráce v návaznosti na loňskou návštěvu lichtenštejnského knížete Hanse Adama II.

Autor: Pavel Kubný

9.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skalní fanoušek Slezského FC Džeky se letos rozhodl nevolit.

Džeky: Volit nejdu. Ze slibů, že se něco změní, jsem už vyrostl

Manželé Stromští u voleb.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

/POZVÁNKA/ Hudební festival FreiPlatz neboli Opavská klubová noc se uskutečníuž o nadcházejícím víkendu: v pátek 20. a v sobotu 21. října.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

/POZVÁNKA/ Milovníci dobrého vína jsou momentálně v Opavě v permanenci. Po Burčákové stezce už tento pátek proběhne v Obchodním centru Breda & Weinstein Opavský vinný trh.

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení