„Nabídka přišla z americké strany. Kearney má univerzitu spolupracující s Univerzitou Palackého v Olomouci a ta Američanům doporučila i nás," řekl vedoucí oddělení vnějších vztahů a zahraniční spolupráce opavského magistrátu Jaroslav Machovský.

Pětatřicetitisícové Kearney leží uprostřed USA a sídlí tam Univerzita státu Nebraska, která získala umístění v desítce tamních nejlepších regionálních univerzit. Američané přijeli do Opavy poprvé v roce 2013. Návrh spolupráce pak projednala rada města i zastupitelé.

Ve středu 12. srpna pak navštívila americká delegace Opavu podruhé, aby byla v pracovně primátora podepsána smlouva o partnerství. Kromě primátora smlouvu podepsalo i vedení obou univerzit a města Kearney.

„Pro studenty je důležité, aby existovaly programy, díky nimž mohou cestovat a poznávat jiné kultury a země či prohlubovat jazykové schopnosti. Spolupráci obou univerzit na poli spolupráce univerzit proto velmi vítám," uvedl primátor Opavy Martin Víteček.

Podpis smlouvy má zejména symbolický význam, na rozpočet města nebude mít prakticky žádný dopad.

„Univerzity se ale mohou zapojit do různých programů a grantů, které zajistí potřebné finance," vysvětlil Jaroslav Machovský. Podepsaná smlouva stanovuje spolupráci mezi Slezskou univerzitou a University of Nebraska at Kearney v několika rovinách.

„Mezi ty nejdůležitější patří vzájemné výměny a odborný růst pedagogů a studentů, spolupráce mezi odbornými pracovišti a v neposlední řadě i společný zájem na zisku Fulbrightova stipendia, které umožní i další společné vědecké a výzkumné aktivity," uvedl po podpisu děkan Daniel Stavárek.

Američané měli v Opavě bohatý program. Kromě primátora je přijala i náměstkyně primátora Simona Bierhausová. „Blíže se seznámili se školstvím ve městě a do některých škol v Opavě se jeli osobně podívat. Dále je čekala komentovaná prohlídka Opavy, exkurze do historie a výhled z radniční věže," informuje mluvčí města Roman Konečný.

Kearny tak v seznamu partnerských měst Opavy doplnilo město Racibórz a Żywiec, slovenský Liptovský Mikuláš a německý Roth.