Petiční akce, která proběhla minulý týden Opavou, byla oficiálně předána primátorovi a jeho náměstkům na zasedání zastupitelstva. Přihlásil se k ní většinový vlastník akciové společnosti Brano a lídr nově založené místní organizace ANO Pavel Juříček.

Ten kriticky zhodnotil kroky města v záležitosti dražby budov na Horním náměstí: „Jsme znepokojeni vývojem města Opavy. Řada zastupitelů nedodržela demokratické principy. Domy na Horním náměstí nemusí být nutně prodány."

Na to, zda je autorem petice, která chce zabránit prodeji budov, odpověděl následovně: „Ano i ne. Ta petice žila vlastním životem. Za ten týden se nám podařilo sehnat 600 podpisů." Postup radních při zajišťování dražby označil za neprůhledný.

„Výběr dražebníků byl transparentní. Znalecké posudky jsou v pořádku," reagoval na Juříčkovo vystoupení vedoucí Odboru majetku města Opavy Pavel Vltavský.

První náměstek primátora Martin Víteček (SNZ) následně upozornil na fakt, že petice obsahuje také podpisy lidí, kteří nejsou občany města Opavy: „V podpisovém archu je řada lidí z okolí, tedy z okolních měst a vesnic, nikoli přímo z Opavy."

Podpisů občanů Opavy je podle vyjádření Juříčka přes čtyři sta. O to, aby se dražbou budov na Horním náměstí zastupitelé znova zabývali, se v průběhu zastupitelstva dvakrát snažila první místopředsedkyně nové místní organizace ANO a členka zastupitelstva Simona Horáková. Její návrhy nebyly přijaty.

Budovy Na Horním náměstí by měly být vydraženy v průběhu příštího měsíce.

David Beinhauer