Projekt pocitových map je součástí akce Fórum zdravého města. Ta proběhla minulý měsíc. Už zde mohli návštěvníci označit místa na městské mapě podle šesti různých kategorii.

Těmi jsou pěkná a nevzhledná místa, prostranství s málo zelenými plochami, nebezpečná místa ve dne a v noci a městské části, kde občané rádi tráví svůj volný čas. Na tvorbě mapy se mohou podílet místní také v současné době.

HOTOVO BY MĚLO BÝT UŽ PŘÍŠTÍ MĚSÍC

Možnost poukázat na opavské lokality podle výše zmíněných kategorií mohou buď osobně, nebo na internetových stránkách města.

„Sběr názorů občanů bude probíhat do konce listopadu. Výstupy z tohoto veřejného průzkumu by pak měly být prezentovány během prosince. Na projektu s námi spolupracuje Střední průmyslová škola stavební," říká k tématu náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

Studenti stavební školy vybízejí občany ke sdělení svých preferencí v Obchodním centru Breda & Weinstein.

PROJEKT MÁ PODLE OBČANŮ SMYSL

K těm, kteří už svá oblíbená místa v Opavě označili, patří také Ivan Hoza.

Ten se k této akci města vyjádřil následovně: „Na Fóru zdravého města jsem bohužel nebyl. Pocitové mapy však znám. Myslím si, že tento projekt má smysl. Občané mohou nenásilnou formou vyjádřit, která místa v Opavě mají potenciál pro budoucí vývoj a na kterých je potřeba zapracovat. Ať už z hlediska bezpečnosti, nebo výsadby zeleně."

S pocitovou mapou mají na Opavsku zkušenosti obyvatelé Vítkova. Těm si podařilo jednu vypracovat letos v květnu. „Občané byli ve svých hodnoceních spíše kritičtí. Nejvíce záznamů se objevuje u otázky na špatnou dopravní situaci a na neklid a nebezpečí ve městě," zhodnotil výsledky mapového průzkumu Vítkova geograf Jíří Pánek.

Ten se podílí na tvorbě mapy i v Opavě.

David Beinhauer