Opava je teprve 14. místem na světě, kde taková „mluvící roura" byla instalována. Kolemjdoucí si mohou zvolit z deseti už nežijících básníků nebo vyslechnout autentický hlas některého z žijících básníků. Vybrat si můžete i z trojlístku opavských básníků: Miroslav Černý, Radek Glabazňa nebo Dan Jedlička.

Dramaturgický výběr ukázek provedli Jan Kunze z Opavské kulturní organizace a Martina Klézlová, vedoucí Památníku Petra Bezruče, která vybírala hlavně mezi básníky, jejichž pozůstalost spravuje tento náš druhý největší literární archiv patřící pod Slezské zemské muzeum.

„Vybrat stále živé básníky je mnohem komplikovanější než vybírat mrtvé básníky. Vždy narazíte na to, že se vám do výběru dostane velká spousta jmen a vy potom musíte škrtat a je naprosto jasné, že ti, kteří se do výběru nedostanou, to budou brát jako velké mínus," uvedl Jan Kunze.

Podle jeho slov se tedy další básníci, na které se v tomto výběru nedostalo, mohou dočkat při příští obměně. „Chceme měnit koncept každé dva roky," dodal Jan Kunze. Přenést Poesiomat i do Opavy byla hlavně jeho myšlenka.

Projekt vymysleli před dvěma lety Michaela Hečková a Ondřej Kobza.

„Hledali jsme nějaký tvar, který by umožnil poslechnout si literaturu venku. Nakonec jsme došli k tomu, že použít kus oceli a MP3 s autorským hlasem bude ten úplně nejlepší základ," uvedla Michaela Hečková, která také iniciovala projekt Piana v ulicích a účastnila minulý čtvrtek slavnostního uvedení opavského Poesiomatu do provozu.