Ohroženou skupinou jsou v těchto případech především lidé bez domova, kteří nevyužijí-li služeb například Armády spásy (AS), jsou venku v zimě ponecháni napospas svému osudu. V Opavě dosud k žádnému úmrtí dojít nemělo, alespoň to říká ředitel opavské Armády spásy Gerhard Karhan.

„V těchto dnech nemám hlášenou žádnou zprávu o tom, že by nějaký člověk bez domova v souvislosti s počasím zemřel. Nicméně naši pracovníci jsou pravidelně v terénu a situaci monitorují, vždy ve čtvrtek rozdávají i polévku a čaj.“

Muži bez domova mohou přespat v prostorách noclehárny, která se nachází v azylovém domě Samaritán v Nákladní ulici. Kapacita místnosti je osmnáct lůžek a všechna jsou aktuálně obsazena.

„Určitě teď pozorujeme větší nárůst počtu nocležníků. Noclehárna je už sice plná, ale od 20.30 hodin otevíráme vždy ještě denní centrum, kde v rámci projektu Volná židle mohou lidé strávit noc v teple, aby nezůstali v chladném počasí venku. Co se zařízení pro ženy bez domova v Rybářské ulici týká, tady má noclehárna kapacitu sedm lůžek a ještě v průměru dvě až tři zůstávají volná,“ konstatoval Gerhard Karhan.

V opavských azylových domech mají bezdomovci dveře otevřené, avšak nesmějí být lidově řečeno zpití pod obraz. Tolerance je jedno promile alkoholu.

„Ale hlavně záleží na tom, jak se ten konkrétní člověk chová, to je nejdůležitější. V případě, že je skutečně velmi opilý, voláme na pomoc policii, která zajistí, aby nezůstal někde venku před dveřmi a podobně,“ dodal.