VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psychiatrická nemocnice postaví nový pavilon

Opavská psychiatrická nemocnice se dočká nové budovy centrálního příjmu. Podle předběžných odhadů by se mohlo začít stavět na konci letošního roku.

5.4.2016
SDÍLEJ:

Vizualizace budovy centrálního příjmu vznikne na travnaté ploše v areálu Psychiatrické nemocnice v Opavě.Foto: archiv Psychiatrické nemocnice v Opavě

V současné době je příjem pacientů realizován ve třech různých budovách. To se však změní. „V podstatě chceme vše přesunout pod jednu střechu. Pro psychiatrickou nemocnici znamená stavba nového pavilonu kvalitativní posun. Příjmy jsou momentálně na třech místech, tímto se to určitě zjednoduší," poznamenal ředitel Psychiatrické nemocnice v Opavě Zdeněk Jiříček.

Nový centrální příjem bude sloužit pro muže i ženy a dohromady v něm bude šedesát lůžek pro poskytnutí akutní péče. Důraz bude kladen také na větší hospodárnost, komfort pro pacienty a v neposlední řadě i na usnadnění práce personálu nemocnice. Stavba by mohla začít už na konci tohoto roku.

„Akce je závazná. V současné době se realizuje projekt. Až bude hotový, tak na jeho základě získáme stavební povolení, a pak už můžeme soutěžit samotnou stavbu. Pokud vše půjde dobře, tak by stavební práce mohly začít ke konci roku, nejpozději na začátku toho příštího. Dokončení a otevření nové budovy je plánováno v prvním kvartálu roku 2018," pokračoval Zdeněk Jiříček.

Dotace ministerstva zdravotnictví

Náklady na celý projekt by se měly pohybovat kolem 133 milionů korun. „To je předběžná cena ze studie, ještě není konečná. My doufáme, že nakonec bude nižší. Osmdesát procent pokryje dotace z ministerstva zdravotnictví a dvaceti procenty se spoluúčastí bude podílet nemocnice," sdělil Zdeněk Jiříček.

Nová budova centrálního příjmu bude stát na pozemku přímo v areálu psychiatrické nemocnice a její stavba chod nemocnice nijak neomezí. Kromě toho je ale zapotřebí také dalších investic. „Oprava je nutná víceméně všude. Nechali jsme si vypracovat generál celého areálu, to znamená, že ke každému pavilonu vznikla studie, v jakém je stavu," mínil dále ředitel psychiatrické nemocnice.

„Zda je realizovatelná například jen vnitřní přestavba nebo nová přístavba či bude lepší postavit úplně nový. Ministr zdravotnictví přislíbil, že finanční prostředky budou alokovány tak, aby se budovy mohly zrekonstruovat. Budeme doufat," dodal Jiříček.

Oprava areálu bude trvat dlouho

V nejvíce nevyhovujícím stavu je budova Dětského oddělení, kde zatéká do sklepních prostor a i střechou, takže vznikají plísně.

„Je to běh na hodně dlouhou trať. Když budeme optimističtí a řekněme každý rok opravíme jednu budovu, tak hotovo budeme mít někdy za osmnáct let. Protože po nás ministerstvo chce plán obnovy areálu na deset let tak doufáme, že je vše ve shodě a že k tomu opravdu dojde. Pro inspiraci se třeba podíváme také do jiných zařízení, jak to funguje tam," řekl Zdeněk Jiříček.

Podle něj je psychiatrie málo doceněným oborem. „Určitě je finančně podhodnocena. Z celkového rozpočtu dostanou psychiatrické nemocnice nějaká tři procenta, což je hodně málo. Neustále se chceme přibližovat západním vzorům, tam těch procent jde pět až šest, tedy o mnoho více," doplnil.

Psychiatrická nemocnice v Opavě (dříve Psychiatrická léčebna) eviduje ročně okolo pěti tisíc příjmů. Léčebna byla otevřena v roce 1889. Zpočátku byla určena jen asi pro čtyři sta pacientů, ale postupně docházelo k navyšování kapacity. V současné době disponuje nemocnice osmi sty sedmdesáti lůžky a poskytuje kompletní psychiatrickou péči.

Zřizovatelem nemocnice je Ministerstvo zdravotnictví.

Veronika Bernardová

Autor: Redakce

5.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Dynamo České Budějovice – Slezský FC Opava 2:1
1 26

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

BK Opava – BK Armex Děčín 87:71
1 26

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

Tým zdravotnické záchranné služby spolu s jednotkou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Bílovci zasahoval v sobotu 21. října dopoledne ve Skřipově.

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení