Rada města odvolala Karla Drgáče z pozice ředitele divadla v návaznosti na listopadové jednání zastupitelstva. Vedení instituce se prozatím chopil Martin Dobeš, který je od ledna 2008 ekonomickým náměstkem Slezského divadla a také zástupcem ředitele.

Kdy bude mít divadlo legitimního ředitele, se zatím neví. Radní neschválili postup, který navrhoval náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

„Přihlášky by mohli zájemci předkládat až do března. Samotné výběrové řízení spolu se všemi testy by se uskutečnilo v květnu a nový ředitel by nastoupil ke konci listopadu nebo až s novým rokem," přiblížil původní návrh Halátek. Radní pro tento postup ruku nezvedli.

„Věc konzultuji s představiteli divadla a radě opět návrh předložím. Nějaké změny tam budou, nikoli však výrazné. Doufám, že radní přesvědčím," doplnil náměstek primátora.

Zastupující ředitel zatím oznámil zachování dramaturgického plánu tak, jak byl sestaven před zásahem Karla Drgáče. Řešit musí také pro město nevýhodné smlouvy a personální obsazení. Těsně před svým odvoláním totiž Karel Drgáč stihl nabídnout kritizované dvojici Damiano Binetti a Zdeněk Černín jednoroční nevypověditelné smlouvy na místa dirigenta a režiséra.

Binetti na svůj post již rezignoval, Zdeněk Černín však ve funkci zůstává.

„Je spousta starostí, které mě čekají. S nimi mi bude pomáhat pracovní tým, ve kterém určitě budou Jana Andělová Pletichová jako operní režisérka, pověřená vedením opery, a dramaturgyně Alžběta Matoušková, pověřená vedením činohry," říká Martin Dobeš.

Rada města odvolala Karla Drgáče na podnět zaměstnanců divadla i divadelních odborů. Ze 170 pracovníků divadla se 130 podepsalo pod výzvu k jeho odvolání. Stěžovali si, že je arogantní a nekompetentní. Problém byl i s nevýhodnými smlouvami, například s právní kanceláří, kterou bývalý ředitel vyžíval.

Vedení města bude kontrolovat tok peněz v rámci divadla. Finanční kontrola by podle informací zaměstnanců opavského magistrátu mohla trvat zhruba sedm dní, čeká se ale na účetní uzávěrku celého roku.

Sám Karel Drgáč své odvolání vnímá jako výsledek negativního tlaku ze strany odborů a zaměstnanců. „Zřizovatel podlehl mediálnímu tlaku a tlaku odborů, a dal tak najevo, že nemá zájem na změnách a pro budoucího ředitele ponechal stávající podmínky se vzkazem, že buďto budete akceptovat stávající stav, nebo Vás odbory zničí. Od nás podporu nečekejte," vyjádřil se Drgáč.