Žaloby na stát za regulaci nájmů, která způsobila, že majitelé bytových domů si nízkým nájmem sotva vydělali na běžnou údržbu bytového fondu, v Opavě tedy nejsou na pořadu dne.

„V Opavě vždy fungoval trh s nájmy dobře. Navíc to, že proběhla masová privatizace bytového fondu, trhu významě pomohlo,“ uvedl Ondřej Veselý z 1. opavské realitky. Opava je podle něj zvláštní v tom, že ceny bytů jsou tu nejvyšší v kraji a přitom ceny nájmů se pohybují na obvyklé úrovni srovnatelné s ostatními městy.

Co se tržních nájmů týče, začínají obvykle na úrovni 80 korun za metr čtvereční. „Máme v nabídce byty v rozpětí mezi 80 až 127 korunami za metr čtvereční. Záleží na tom, zda jde o nemovitost v panelovém nebo cihlovém domě nebo zda je to rekonstruovaný nebo nerekonstruovaný byt,“ uvedla Jitka Kosturová z REMAX reality.

Podle jejího kolegy Zdeňka Pouby regulaci nájmu jako problém nikdy neřešili.

O formě regulovaného nájmu se dá mluvit v případě 552 městských bytů, které městu v majetku ještě zbývají. „U přetrvávajících původních smluv nájem činí 50 korun za metr čtvereční, u bytů přidělovaných podle nových zásad po ukončení regulace nájemného v průměru okolo 80 korun za metr čtvereční,“ uvedl vedoucí oddělení správy a evidence budov

odboru správy majetku města Jiří Elbl. Podle jeho slov odbor majetku opavské radnice žádné stížnosti majitelů bytových domů na regulované nájemné nezaznamenal.

Systém přidělování městských bytů se v březnu 2012 rozhodnutím rady města změnil. Běžné nájemní byty byly od té doby přidělovány na základě nejvyšší nabídky měsíčního nájemného za metr čtvereční podlahové plochy bytu oproti dřívějšímu systému, kdy se soutěžilo o nejvyšší první měsíční úhradu na nájemném.

Nejčerstrvejší novinkou je navíc to, že oproti původním zásadám se změnilo kritérium pro výběr nájemce. Pořadí nabídek žadatelů se stanoví tak, že se na nejvyšším místě umístí nabídka, která se nejvíce blíží nájemnému vypočtenému z aritmetického průměru nabídek za každý jednotlivý byt, a k tomuto průměru se navíc připočte 0,5 % za každého žadatele na konkrétní byt.