Dopady oprav nemovitostí v ulici Mezi Trhy mají pro místní provozovatele přilehlých podniků likvidační charakter.

Provozovatelka a majitelka kavárny Rousey's Café Radka Šoltysová musela z důvodů neustále se prodlužující rekonstrukce svůj podnik po dobu rekonstrukce zavřít: „Velké lešení, které je zde postaveno, má dopad na návštěvnost mého podniku. Tržba pro nás měla likvidační charakter. Po tom, co rekonstrukce začaly, jsme se dostali do výrazného minusu. Aktuálně je pro mě nepředstavitelné udržet kavárnu v plném provozu.“

Rousey's Café má zavřeno od 12. července. Znovu otevřeno mělo být tento týden. Revitalizační práce se však opět prodloužily.

„Nejprve nám bylo řečeno, že bude vše hotovo k poslednímu červnu. Následně se začaly práce prodlužovat s tím, že rekonstrukce skončí k poslednímu červenci. S tím jsem také i počítala. Dnes je 1. srpna a opravy pokračují,“ popisuje současný stav v ulici Mezi Trhy Šoltysová.

Podle vedoucího stavby Adama Bajzíka je hlavním důvodem prodlevy výroba balkonových desek: „Prodlevu způsobilo čekání na nové balkonové desky, které jsou vyráběny na zakázku. Sklo, které je u nich použito, se vytváří po dobu 6 týdnů.“

Firma BDSTAV Morava s. r. o., která rekonstrukční práce provádí, má na celou zakázku čas až do konce listopadu letošního roku. Dílčí termíny, které byly stanoveny, sloužily pouze jako orientační. Podle Adama Bajzíka by však mohla být první etapa rekonstrukce hotova již v příštím týdnu.

Místní podnikatelé se snaží vyjednat náhradu ztráty tržeb po dobu rekonstrukcí s vedením města. Způsob a výše náhrady však budou určeny, až po dokončení stavebních prací.

„S nájemníky provozoven na ulici Mezi Trhy jsme se osobně sešli a tuto situaci jsme s nimi řešili. Případné slevy z nájmu, o kterých město v současné době uvažuje, přijdou na řadu až po dokončení stavebních prací. Vzhledem k charakteru některých podniků, které jsou zde situovány, zvažujeme již v současné době velmi výrazné slevy,“ sdělil k tématu náměstek primátora města Opava Martin Víteček (STAN).