Nemůžeme si před svými provozovnami postavit zahrádky, které by nám v tomto počasí mohly vydělávat. To shodně tvrdí majitelé provozoven v ulici Mezi Trhy. Podle majitelky Rousey's Café Radky Šoltysové probíhající rekonstrukce zákazníky kavárny určitě odrazuje a projevuje se to na obrovském snížení tržeb.

„Koordinace rekonstrukčních prací je nulová. Často se tu dělníci objeví jen na pár hodin denně nebo vůbec. Pokud chtěli opravovat fasádu a vyměňovat okna, měli to udělat nejdřív na jedné straně a pak pokračovat na druhé," uvedla Radka Šoltysová.

„Postavit lešení a nepracovat na něm je pro nás obrovské omezení. Vadí to i ostatním živnostníkům. Zahrádka, která mohla už vydělávat, je momentálně v nedohlednu," dodala majitelka kavárny.

Její slova potvrzuje majitel sousední Kozlovny Dalibor Schneider. „Určitě nám to brání v provozu. Nemůžeme postavit zahrádky. Tržby se nám snížily o desítky procent," uvedl majitel Kozlovny s tím, že by se spolu s ostatními provozovateli rádi domluvili na dalším postupu a jednání s městem.

.Zdroj: DENÍK / Milan Freiberg

Podle stavbyvedoucího Adama Bajzíka z firmy BDSTAV Morava s. r. o., která rekonstrukční práce provádí, nebyla jiná možnost než postavit lešení na obou stranách domů současně.

„Vyměňovali jsme okna ve třech vchodech, takže lešení tam bylo potřeba. V současné době dokončujeme fasády ze zadní strany a začínáme pracovat na straně do ulice Mezi Trhy," uvedl stavbyvedoucí. Podle jeho slov firma vyšla městu vstříc v tom, že lešení nejprve postavila podél domů na ulici Mezi Trhy a poté se je vybuduje na Dolním náměstí.

To, že se na lešení z čelní strany nějakou dobu nepracovalo, zavinil problém s komponenty, které musela firma dodatečně obstarat. Rekonstrukce domů č. 4, 6 a 8 na ulici Mezi Trhy a na Dolním náměstí 23, 24 a 25 by měla být hotova do konce listopadu.

„Dle uzavřené smlouvy je cena díla včetně DPH 15,4 milionu korun," upřesnila vedoucí odboru přípravy a realizace investic opavského magistrátu Jana Onderková.