Ruch stavebních strojů, mračna prachu, po chodnících ani stopy. Na klidnou procházku Opavou můžete v těchto dnech zapomenout. Alespoň tedy, pokud se na ni vydáte do ulic kolem Kulturního domu Na Rybníčku.

Společnost UPC tady totiž už několikátým dnem pracuje na modernizaci telekomunikačních sítí. A hned tak neskončí, v různých etapách se totiž bude i v dalších částech města kopat nejspíše až do 15. prosince.

„Není to investice města. Celkem se má jednat o délku asi dvanácti kilometrů, nyní jsou vykopány asi čtyři. Každodenním dohledem operativně řešíme s provádějící firmou nedostatky, které omezují chodce v dané lokalitě.

I když je vzhledem k rozsahu stávajících výkopů aktuálně situace nepříliš uspokojivá, věřím, že soustavným tlakem, který na zhotovitelskou firmu vyvíjíme, se nám co nejdříve podaří maximálně eliminovat negativní dopad stavby,“ konstatovala opavská mluvčí Lada Dobrovolná.

Narazila tak na skutečnost, která tíží prakticky všechny místní projít stavbou bezpečně je úkol téměř nadlidský.

Každý den se o tom přesvědčuje třeba Jana Horváthová. „Procházím ulicí Na Rybníčku do centra pořád. Ale teď se to opravdu nedá, to je skoro o život. Oni rozkopou chodníky na obou stranách, dají tam pásky, a kudy jako máme chodit, kanálama?

Nehledě na to, že už na mě několikrát troubilo auto, když jsem byla nucena jít po cestě, protože jinou možnost prostě nemáte. Rozhodně to není dobře načasováno, nejdřív měli udělat jednu část ulice, pak druhoui,“ nebrala si servítky.

Podobně na stavební práce nahlíží také Vlastimil Hromádka, který dochází do zaměstnání do Lidické ulice. „O tom, že budou rozkopané chodníky, nám nikdo nedal vědět. Byl to pro mě cestou do práce šok. Ztěžuje to pohyb chodců i parkování aut,“ mínil.

Komplikace přinesly opravy sítí také opavské Mateřské škole Riegrova. „S dětmi chodíme často ven na procházky. Ale teď? Musíme jít po cestě a je to šílené dávat pozor na dvacet dětí, když jsem třeba na ně sama. Nedostali jsme dopředu vůbec žádné zprávy, že to tady bude takto vypadat. Je to velmi náročné a velmi nebezpečné,“ zlobila se jedna z učitelek Martina Jašková.

Na pozoru se však musejí mít i řidiči. Své o tom ví třeba Tomáš Malý. „Tou částí Opavy, kde jsou teď rozkopané chodníky, moc často nejezdím. Ale před pár dny jsem tudy náhodou jel něco vyřídit a je to jedním slovem dílo. Když už se vám podaří na cestu vůbec vjet, když tam nestojí nějaký pracovní stroj, musíte jet krokem, protože na silnici je plno chodců,“ popisoval.

Kterých ulic se stavba týká?Postupně se bude jednat o ulice Denisovo náměstí, Riegrova, Na Rybníčku, Joy Adamsonové, Vyhlídalova, Bezručovo náměstí, Veleslavínova, Mírová, Lidická, Hauerova, U Synagogy, Kasárenská, Hany Kvapilové, Mařádkova, Jaselská, Stará silnice, U Hliníku, Mánesova, Husova, náměstí Slezského odboje, Havlíčkova, Jurečkova, Rooseveltova, Skřivánčí, náměstí Svobody, Vaškovo náměstí, Alšova, Stojanova, Bochenkova, náměstí Svaté Hedviky, Myslbekova.