Populární koncept pouličních šachů, který je často k vidění v zahraničí, se konečně dostal také do České republiky. První hrací stoly byly instalovány v roce 2014 v Praze. Nyní jsou nově i v Opavě.

Šachovnice se nachází na betonovém stole, vážícím půl tuny. Ze stejného materiálu jsou vyrobeny i stoličky, které váží o čtyři sta kilogramů méně. Zájemci o venkovní partii, kteří u sebe zrovna nebudou mít figurky, si je budou moci zapůjčit v Domě umění, a to oproti vratné záloze.

Půjčovna pak bude otevřena vždy od úterý do neděle mezi 10. až 18. hodinou odpolední.

Proč se město rozhodlo pro tuto interaktivní instalaci, vysvětluje náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu): „Věřím, že po úspěchu Festivalu deskových her a hlavolamů, který se konal v září a ukázal, že lidé v Opavě si rádi hrají, bude místo často obsazeno."

Město na tomto projektu spolupracuje s organizací Rubikon Centrum. Ta se snaží o usnadnění návratu lidí s trestní minulostí zpět do společnosti. Herní figurky pro opavské venkovní šachy budou ručně vyrábět vězni z nápravného zařízení v Horním Slavkově.

David Beinhauer