O dalším osudu opavského fotbalového klubu rozhodovali opavští zastupitelé v pondělí 11. prosince. Důvodem, proč se město rozhodlo pro prodej klubu, jsou dlouhodobé problémy s jeho financováním. Aby město mohlo činnost klubu dotovat, muselo by na ní ročně uvolnit šest až deset milionů korun, což ale neumožňují podmínky zákonné veřejné podpory.

Náměstek primátora Opavy Vladimír Schreier v úvodu připomněl, že firma A.I.K. se svými partnery doposud klubu zaplatila necelých deset milionů korun.

ZZS MSK.
Záchranáři resuscitovali muže sraženého automobilem v Opavě

„Tím jsme si vyzkoušeli, že firma je schopna zajistit finanční prostředky pro klub a navrhujeme, abychom prodali akcie klubu za jednu korunu s tím, že firma musí přistoupit k dluhu, uhradit desetimilionovou půjčku, kterou jsme před několika lety klubu poskytli a zároveň firma musí složit do notářské úschovy patnáct milionů korun. Ty se pak budou postupně uvolňovat, čímž by bylo zabezpečeno financování klubu do konce příštího roku nebo pravděpodobně i celé příští sezony,“ vypočetl Vladimír Schreier.

Josef Šimek slaví
90 let! Opavský vášnivý cyklista Josef Šimek slaví významné jubileum

Náměstek primátora upřesnil, že 25 milionů korun musí potencionální kupec složit před nabytím účinnosti smlouvy. „Ve chvíli, kdy se podepíší smlouvy, do deseti dnů od podpisu se musí přistoupit k dluhu a do patnácti dnů od podpisu smlouvy se musí složit peníze do notářské úschovy. Pak teprve smlouva o převodu akcií nabude účinnosti. Pokud nebudou tyto kroky splněny smlouva nenabude účinnosti. To je naše pojistka, že nepřevedeme peníze,“ ubezpečoval Vladimír Schreier.

Někteří zastupitelé se netajili pochybnostmi o případném kupci akcií opavského fotbalového klubu. „Kdyby tady byl zástupce firmy přítomen, tak bych se ho zeptal, co vede stavební firmu se sídlem v Žilině k tomu, aby investovala nemalé peníze do fotbalu v Opavě. Díval jsem se na nějaká čísla ve slovenském rejstříku, a ta firma není v úplně dobré kondici,“ namítl například zastupitel Jan Stanjura.

Trenér David Zach
Opavský David Zach o Slavii i zdravotním stavu opavských hráčů

Poté upřesnil, že vlastní kapitál společnosti je mínus 23 tisíc euro. „Ta firma je v podstatě předlužená. Předlužená firma ze Slovenska kupuje předluženou firmu v Česku. Mně to nedává žádný ekonomický smysl. V memorandu, co psali, je zmínka o sponzorech, dnes jsme se bavili o tom, že se špatně shánějí sponzoři na basketbal, který tady je populárnější. Jsem fakt v očekávání, jak budou shánět sponzory…,“ poznamenal Jan Stanjura.

Vladimír Schreier zopakoval, že zájemce o koupi akcií klubu v rámci reklamního plnění poskytl klubu během roku a čtvrť deset milionů korun. „Snažili jsme se vše konstruovat tak, aby se městu vrátil dluh, který u něj klub měl, a abychom měli aspoň do konce příštího roku měli financování pod kontrolou,“ vysvětlil náměstek primátora.

Mikuláš s Oříškem v Bohuslavicích 2023.
Mikuláš s Oříškem v Bohuslavicích. A bylo veselo

Zastupiteli Marku Veselému vadilo, že chybí materiály o kupujícím partnerovi. „Je to pořád náš majetek, bez ohledu jaké starosti s firmou máme, je to majetek města a my jsme povinni prodat ho co nejlépe. Na základě čeho jste vybrali kupujícího?“ tázal se Marek Veselý, jenž poté připomněl, že město vlastní 266 akcií klubu, přičemž cena jedné byla vyčíslená na 129 896 korun. Město je všechny prodá za korunu.

Náměstek Schreier poté ke skutečné hodnotě klubu doplnil, že ve znaleckém posudku z června 2022 se počítalo ztrátou 14 milionů, skutečná ztráta mezi lety 2021 až 2022 ale byla 19 milionů korun. „Klub byl ohodnocen na 30 milionů. Z toho vycházíme při stanovení ceny. Nebudu zastírat, že nemohu garantovat, že za dva za tři roky bude klub mít problémy,“ podotkl Vladimír Schreier.

Ilustrační foto.
Připravte si peněženky, jízdné MHD v Opavě od 10. prosince zdraží

Fotbalový klub SFC Opava odpoledne prodej potvrdil v tiskové zprávě. „Musím říct, že se na práci pro klub velice těším. Věřím ve stabilitu klubu a budeme se snažit vytvořit ideální podmínky pro další růst klubu ve všech oblastech. Máme již pro klub připraveny i další partnery a věřím, že se budeme moci opřít také o podporu fanoušků," uvedl pro klubový web majitel společnosti A.I.K. spol. s.r.o. Andrej Krajíček.

Hlavním zástupcem nového akcionáře bude i nadále bývalý fotbalista Slavie Martin Latka, který je stejně jako Andrej Krajíček, už od dubna letošního roku členem představenstva akciové společnosti. „První společná tisková konference s novými majiteli, na které budou zodpovězeny všechny případné dotazy, bude uspořádána v lednu," řekl předseda představenstva akciové společnosti Lukáš Petřík.

Společnost A.I.K. spol. s.r.o. byla založena v roce 2013, kdy se jeho dlouholeté zkušenosti přenesly do založení vlastní společnosti, přičemž hlavním zaměřením společnosti jsou sádrokartonové konstrukce, kazetové stropy a celková stavební činnost a stavební úpravy. Andrej Krajíček podporoval SFC Opava od července 2022, od dubna tohoto roku je pak také členem představenstva klubu