Vše mělo začít maskami. Vždyť se také v Opavě slavil Den dětí. Ale nezačalo. Kromě krále, který čekal se sladkými odměnami, nikdo v pohádkových kostýmech a s bruslemi nepřišel.

O to větší ovace si kolem opavské trati vysloužili hendikepovaní cyklisté, kteří v Městských sadech bojovali o první sadu medailí. Pak už kralovali jen bruslaři. Nejprve malí žáčci, pak větší, až po dorostence.

Po jedné odpolední dostali šanci hobíci. Na desetikilometrovou trať se vydalo zkusit své sportovní štěstí 47 jezdkyň a jezdců. Mezi nimi nechyběli ani domácí. A neztratili se.

Pavel Kania projel cílem ve své kategorii jako šestý, Linda Jandová třetí, Valentina Macková hned za ní.

Vrcholem dne byl závod na 21 kilometrů, který se jel jednak jako O2 Cup, a jednak jako MČR akademiků. Po celou dobu na špičce padesátihlavého pelotonu sváděli souboj dvojnásobný mistr republiky Matěj Krupka a průběžně vedoucí muž letošního O2 Cupu, Opavan Vojtěch Drastich.

Po průjezdu do předposledního kola ale Krupka znatelně zrychlil a Drastichovi začal ujíždět. Cílem pak projel s náskokem několika vteřin. Přesto Vojta prvenství v seriálu udržel.

I závod vysokoškoláků měl šťávu a napětí. Škoda jen, že Slezská univerzita nedokázala postavit na start své reprezentanty. Tituly akademických mistrů republiky tak letos putovaly s Evou Šotkovou do Plzně a Romanem Fišnarem do Olomouce.

„Oproti předcházejícím závodům se tentokrát závody podařilo vylepšit ve všech směrech. Sami účastníci si pochvalovali jak zázemí a připravenost akce, tak její trať. Myslím, že i my, jako pořadatelé, můžeme být spokojeni,“ konstatoval Jaroslav Kania, hlavní pořadatel In-line Univerziády.

To ostatně potvrdil i nejrychlejší muž dne, Matěj Krupka: „Jsou tu technické a náročné zatáčky, pak zase krásná rovinka, kde se to dá rychle rozjet. Opravdu pěkný okruh,“ pochválil opavskou trať.

Závěr dne patřil štafetě. Deset týmů se vydalo na sedm kol. Byly i pády a ke slovu se tentokrát dostali zdravotníci. Ale vše dobře dopadlo. I pro Opavu.

Nejsehranějšími a nejrychlejšími se stali bruslaři domácího klubu SportovníKurzy.cz.