Město Opava na provoz senior taxi vloni vynaložilo 700 tisíc korun a letos počítá se stejně vysokou dotací. Jedna cesta tam i zpět, například z domova k lékaři nebo na úřad, vyjde zákazníka z města na 30 a na zákazníka z městských částí na 50 korun. V roce 2022 tak bylo přepraveno 2 618 cestujících a vloni za prvních deset měsíců už 2 874 seniorů.

Bývalý obchodní dům Breda. 17. dubna 2023, Opava.
Opava má na investice méně peněz. I tak počítá s rekonstrukcí zimáku i Bredy

V poslední době se však v ulicích Opavy objevila vozidla, vzbuzující u seniorů zdání, že jde o stejnou službu senior taxi. Je to omyl, jedná se o nedotovanou soukromou taxi dopravu, která jezdí v rámci komerčních cen. Zákazník, který ji využije v domnění, že jde o službu městského senior taxi, je při placení nemile překvapený cenou, výrazně překračující uvedených 30 nebo 50 korun.

Takto vypadá pravý vůz opavského Senior taxi.Takto vypadá pravý vůz opavského Senior taxi.Zdroj: se svolením města Opava

Magistrát proto ve své Hlásce upozorňuje: Všímejte si vozidla, které pro vás přijede. Senior taxi je vozidlo v barvách MDPO a vidíte ho na uvedené fotografii.

„O existenci falešného senior taxi bylo město veřejnosti informováno a proto vydalo toto varování. Primátor Tomáš Navrátil to při svých návštěvách osobně sděloval i obyvatelům domovů seniorů. Donesla se nám dokonce poplašná zpráva, že město senior taxi pro letošní rok zrušilo. Není to pravda, na jeho provoz má vyčleněnou dotaci. Protože zájem o tuto službu rychle stoupá, zvažuje možnost, jak ji rozšířit o druhý vůz,“ informuje mluvčí opavského magistrátu Martin Kús.

Miloslav Brožek
Opava v tvrdé zimní přípravě. Co řekl trenér Miloslav Brožek?

Městskou službu senior taxi si mohou objednat obyvatelé starší 70 let s trvalým bydlištěm na území města Opavy včetně jeho osmi městských částí a držitelé průkazů ZTP, ZTP/P. Před prvním objednáním musí být senior zaregistrován v předprodeji MDPO na Horním náměstí.

Přepravy se objednávají předem na telefonním čísle 602 533 915. Cestující mohou službu využít maximálně 4x měsíčně, a to v pracovních dnech od 6 do 16 hodin. Taxi nepřepravuje zákazníky na invalidním vozíku, kteří ho nejsou schopni opustit, případně když jejich vozík nelze přepravit z důvodu velikosti nebo hmotnosti (například bateriové vozíky). Cestujícího může doprovázet maximálně jedna další osoba, která rovněž zaplatí 30 nebo 50 korun, doprovod držitele průkazu ZTP/P má jízdu zdarma. Přepravu je možné uhradit v hotovosti nebo bankovní kartou u řidiče vozidla.