Zapojení občanů, urbanistická procházka a také například přednášky. Tak si představují zástupci studia re:architekti diskusi s Opavany a představiteli města nad využitím Slezanky a prostoru za ní. S harmonogramem, jak by se mělo odehrávat, seznámili na posledním zasedání i zastupitele města.

„Podepsali jsme s městem 20. března smlouvu na dodání dokumentu, který jsme nazvali Vize za Slezanku. Jednou jeho částí bude participace s lidmi a druhou průzkumy, jak by měl obsah bloku za Slezankou vypadat, čím ho zastavět a v jaké posloupnosti," uvedl Ondřej Synek ze studia re:architekti.

Participaci cílenou na hlavní aktéry jako jsou majitelé nemovitostí v dané lokalitě nebo představitelé spolků a dalších organizací, kterých bylo vytipováno okolo čtyřiceti, zajišťuje společnost ONplan lab. „Naším úkolem je zapojit veřejnost," uvedl za společnost městský plánovač Petr Návrat.

Podle něj se tato participace odehraje v několika krocích. Jednak to bude dotazníkové šetření, které se mezi občany dostane prostřednictvím květnového zpravodaje Hláska a poběží do 22. května. „Plánujeme také komunitní Setkání nad mapou přímo v budově Slezanky 16. května od 16.30," dodal Petr Návrat.

Vše doplní i urbanistická vycházka 20. května od 14 hodin a nebude chybět cyklus tří přednášek, na kterých by se mělo představit architektonické studio re: architekti, samotný Petr Návrat a také Květoslav Syrový, který bude hovořit o dopravním potenciálu Opavy.

Více podrobností najdete na webu města.

Podle architektů by měli v řešení a regulaci prostoru za Slezankou dostat šanci všichni, kteří Opavu chtějí rozvíjet. „Výstupem z našeho výzkumu bude podklad k regulačnímu plánu," doplnil Ondřej Synek.

Všechny návrhy slibují architekti uvést do tzv. Place Book, která by mohla sloužit jako zaznamenání proběhlé diskuse i pro případ, kdyby se navržená řešení nerealizovala.