V rámci Dne za Slezanku minulou sobotu prezentovali zástupci ateliéru re:architekti první výsledky analýzy centra města. Představili také výstupy z ankety, do které se zapojilo více než 800 občanů.

Celkem 282 lidí odpovědělo, že si na místě cení historických budov jako je divadlo, Hláska a konkatedrála, cenná je pro ně také lokalita a její prostor a zeleň ve vnitrobloku. Za největší problém území lidé považují samotnou stavbu Obchodního centra Slezanka (178 odpovědí), rušivé sociální skupiny, jako jsou opilci a feťáci (153 odpovědí) a nevyužité prostory a plochy (92 odpovědí).

Na místě by nejraději viděli park nebo odpočinkovou zónu (232 odpovědí), kavárnu či restaurace (111 odpovědí) a více zeleně (97 odpovědí).

Zapojení občanů do široké diskuse o budoucí podobě centra nemá podle odborníků v Opavě zatím obdoby. Podle Kateřiny Skalíkové ze spolku Za Opavu se tak široce o centru města dosud nehovořilo. „Je skvělé, že probíhá diskuse. Přístup architektů i agentury je jedinečný a neznám jiný příklad takové diskuse z ostatních měst," uvedla Kateřina Skalíková.

Její názor potvrdil i architekt Michal Poláš. „Myslím si, že by to mohl být vzorový případ pro další města. Město vybralo zodpovědně, když vybralo právě tyto architekty, a je správné jít touto cestou participace obyvatelstva," dodal Michal Poláš.

Se zapojením představitelů spolků, podnikatelské sféry a institucí sídlících v centru města byli zástupci studia re:architekti spokojeni. „Celkem jsme mluvili asi s třiceti lidmi a všichni si chválili, že jsme je zapojili do diskuse," uvedl Ondřej Synek.

Mezi tyto hlavní aktéry patřili například zástupci spolku Bludný kámen, Za Opavu nebo galerie Gottfrei nebo také podnikatelé jako Břetislav Smička, Zdeněk Pouba či Miroslav Glos a také představitelé institucí, jako je Slezské zemské muzeum nebo Slezská univerzita. Mezi hlavními aktéry nejvíce rezonovala potřeba polyfunčního sálu v místě nynější Slezanky.

„Měl by to být formát, který by měl pokrýt jak formu zasedání zastupitelstva, tak formát společenský," upřesnil Ondřej Synek. Se zapojením veřejnosti to bylo trochu slabší. „V rámci participace jsme čekali trošku větší účast," posteskl si Ondřej Synek.

Pro zprostředkování toho, co mají Opavané rádi a co v centru nejčastěji užívají, to ale podle jeho slov stačilo. Spokojenost s průběhem projektu netajil ani náměstek primátora Dalibor Halátek. Vadila mu snad jen nízká účast veřejnosti.

„Výzkumy poukázaly na řadu věcí, které jsme netušili a které jsou ovlivnitelné aktivitou města. Například to, že v centru žije velké množství ekonomicky neaktivnich občanů, a tudíž je zde malé množství obchodů a provozoven," uvedl Dalibor Halátek. Mladé ekonomicky aktivní lidi by do centra města mohlo přilákat odpovídající bydlení i služby.

Během prázdnin by měla vzniknout z dosavadních výzkumů urbanistická studie a ta bude prezentována v září veřejnosti.