Atmosféru adventu a přicházejících vánočních svátků už poosmé zpříjemnila lidem po celé zemi akce Česko zpívá koledy. Zpívalo se také v deseti městech a obcích v opavském okrese. Pomyslným hlavním centrem koled se stala samotná Opava, kde se zájemci, někteří se zpěvníky v ruce, někteří bez nich, setkali na Dolním náměstí. Ani letos zde nechyběl sbormistr Karel Kostera se svými dětskými i dospělými svěřenci.

„Jako každým rokem se akce velmi povedla, hlavní je, že přijdou lidi, zazpívají si a líbí se jim to. A zavítalo jich sem hodně také letos, takže jsem velmi rád, to mě vždy potěší,“ pochvaloval si Karel Kostera.

Pódium na Dolním náměstí pak přivítalo i zajímavé hosty. Nechyběl štěpánkovický žokej Marek Stromský s rodinou a také několik členů prvoligového áčka Slezského FC. Nejvíce z nich nakonec zazářil africký záložník Joel Kayamba, který si od sbormistra Karla Kostery vzal mikrofon a předvedl krátké pěvecké sólo.

Akce Deníku Česko zpívá koledy na Dolním náměstí v Opavě v roce 2018.

„Bylo to improvizované, ale kluci mě tlačili do toho, abych to udělal. Takovou akci jsem ještě nikdy nezažil, ale byla to zábava. Měl jsem velkou radost. No, a když mám radost, dokážu dělat takové věci. Stálo to za to. Líbila se mi pěkná atmosféra,“ uvedl krátce po vystoupení konžský fotbalista, pro něhož to zároveň byla premiéra:

„Koledy jsem zpíval poprvé. Ani jsem nevěděl, co to je. Na druhou stranu jsem měl k dispozici zpěvník, ten mi pomohl. Bez něho by to asi nešlo.“

Velice spokojený s průběhem akce byl rovněž už zmíněný Marek Stromský, jenž se zpívání koled s Deníkem zúčastnil už poněkolikáté.

„Pětkrát jsem tady už byl určitě. Vždycky si to velmi užívám, protože jde o signál toho, že se svátky blíží. Vánoce mám strašně rád. Potkám se zde s řadou kamarádů. Byli tady fotbalisté, basketbalisté tentokrát měli zápas ve Francii. Oceňuji také sólo Joela,“ usmíval se.

Jak bylo řečeno v úvodu, nezpívalo se ve středu večer jen na Dolním náměstí. Už dopoledne zněly koledy ve Vítkově, do akce se zapojila také opavská MŠ Srdíčko. Vánoční písně si s Deníkem zanotovali i v Lesních Albrechticích, Mokrých Lazcích, Háji ve Slezsku, Bělé, Chlebičově, Oldřišově a ve Štěpánkovicích.

Podívejte se také, jak vypadalo zpívání koled na dalších místech v kraji:

Ostrava

Rýmařov

Novojičínsko