Náklady, které vznikly s přípravou nakonec neuskutečněného obchodu, bude chtít vedení města získat prostřednictvím žaloby. Tento krok umožňuje nové znění občanského zákoníku a pokud bude žaloba úspěšná, bude to patrně precedent.
„Před měsícem soud vydal platební rozkaz, kterým uložil žalovanému, aby do patnácti dnů od jeho doručení zaplatil městu žalovanou částku 363 748 korun s příslušenstvím, nebo aby v téže lhůtě podal odpor. O podání odporu zatím nejsme informováni, s největší pravděpodobností a s ohledem na dřívější postoj žalovaného ale odpor byl či bude podán.
V případě podání odporu se platební rozkaz ruší a soud nařídí ve věci jednání, těžko však odhadovat kdy, snad v řádu několika měsíců," informuje mluvčí radnice Lada Dobrovolná.
Firma podle městských právníků od smlouvy odstoupila neoprávněně. Jako důvod uvedla například nevyhovující techniku s ohledem na produkty, které chtějí vyrábět. Její zástupci si však vybavení osobně prohlíželi. Kvůli neuskutečněnému prodeji se musel magistrát obrátit na jiného zájemce a prodat vybavení levněji.
„Dospějí-li strany při jednání o smlouvě tak daleko, že se uzavření smlouvy jeví jako vysoce pravděpodobné, jedná nepoctivě ta strana, která přes důvodné očekávání druhé strany jednání ukončí, aniž pro to má spravedlivý důvod. Strana, která jedná nepoctivě, nahradí druhé straně škodu, nanejvýš však v tom rozsahu, který odpovídá ztrátě z neuzavřené smlouvy v obdobných případech," píše se v paragrafu 1729.
Právě o tuto část zákoníku se opírá žaloba, kterou město podalo na Pilu Budišovice. „Zvažovali jsme na radě velmi pečlivě, zda celou věc nechat lidově řečeno vyšumět do prázdna, nebo se chovat jako dobří hospodáři a zkusit ty náklady, které evidentně městu vznikly, dostat zpět," řekl náměstek opavského primátora Josef Stiborský (KDU-ČSL).