První zmínky o vybudování nové haly padly už před patnácti lety, stavět se ale začalo až v minulém roce. Stavbu pozdržel archeologický průzkum. Objekt se totiž rozléhá v prostoru bývalého opavského hradu a zámku.

Jakmile byly tyto práce dokončeny, mohla v místě, kde se dříve nacházela malá ledová plocha, vznikat sportovní hala. Při slavnostním otevření, kterého se zúčastnil nově zvolený primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD) anebo také hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD), ještě vše nebylo dotaženo do posledních detailů.

Jedná se však o záležitosti, jež nijak neohrozí běžný provoz. Do toho bude hala uvedena na začátku příštího roku.

„Zbývá vyřešit některé drobnosti související s pořízením sportovního náčiní, které není kompletní a není vyrovnáno. Basketbalové koše nefungují tak, jak by měly. Stojany na sítě nejsou ukotvitelné. Topení není nastaveno na regulaci, kterou bychom potřebovali. Ještě několik týdnů bude trvat, než se podaří vychytat všechny detaily, protože jsme v těchto záležitostech závislí na dodavatelích," popisovala ředitelka Slezského gymnázia Milada Pazderníková.

I přes drobné nedostatky si však otevření užívala: „Ještě je to příliš čerstvé, ale už si to pomalu vychutnávám. Doufám, že to bude užitečný prostor, který všichni budeme moci s chutí a zájmem využívat."

Slezské gymnázium tak po zhruba osmi letech, jež uplynuly od přestěhování z ulice Krnovská na Zámecký okruh, vyřeší problémy s chybějící tělocvičnou. Studenti využívali pouze jednu malou, která je v patře budovy, jinak museli docházet do jiných opavských škol.

Nový objekt skýtá spoustu sportovních možností, jelikož se zde dají provozovat prakticky všechny halové sporty. Spustit se zde dá také přepážka tvořená sítí. Ta prostor rozdělí na dvě poloviny. Původní náklady byly odhadovány na více než 60 milionů korun. Halu se však nakonec podařilo postavit za zhruba 58 milionů a 300 tisíc. Pětaosmdesát procent bylo uhrazeno z Regionálního operačního programu, zbylých patnáct procent dofinancuje kraj.

Hala nebude sloužit pouze studentům SGO, ale také veřejnosti nebo různým sportovním klubům. „Zájem projevily tři oddíly tenistů, volejbalisté, máme tam i aerobik, posilování a mohla bych pokračovat. Zastoupena je celá plejáda sportovních odvětví," pokračovala ředitelka gymnázia, které bude zajišťovat správu nad tímto objektem.

I z toho důvodu musela přijmout nové zaměstnance: „Správce, kterého jsme zvolili skrze výběrové řízení, je podle mého dobrou volbou. Jde o skvělého člověka, který ovládá vícero řemesel."

Z nové sportovní haly měl radost také hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, pro něhož to nebyl první podobný objekt, který v poslední době otevíral: „Podle mého se vše podařilo na výbornou. Získali jsme na to evropské peníze. Opava dlouhodobě prokazuje, že je městem sportu. Toto je další důvod, proč to lze tvrdit."