Už více než rok je v platnosti zákon o registru smluv. Podle něj musí vybrané státní instituce a samosprávné celky povinně uveřejňovat uzavřené smlouvy na webových stránkách zřízených a spravovaných Ministerstvem vnitra ČR.

Během této doby uveřejnilo statutární město Opava více než 1200 smluv. Městský dopravní podnik Opava a Technické služby Opava pak dohromady téměř 400.

Výrazně nižší počty je pak možné nalézt u opavských sportovních klubů. Hokejový klub má v registru uveřejněných 12 smluv, fotbalový klub tři a basketbalový klub žádnou.

Na tento znatelný početní rozdíl upozorňuje lídr opozičního klubu Osmička Marek Veselý: „Je až s podivem, jaky rozdíl je v počtu uzavřených smluv města, dopravního podniku, technických služeb a sportovních oddílů. Nechce se mi věřit, že by basketbalový klub neuzavřel žádnou smlouvu, která nepodléhá registru.

Stejně tak podivné se mi zdají počty uveřejněných smluv Slezského fotbalového klubu a hokejového klubu.“

Podle slov náměstka opavského primátora Martina Vítečka (STAN) je však z právního hlediska vše v pořádku: „Zákon respektujeme. Povinnost zveřejňovat smlouvy, které daným podmínkám podléhají, plníme. Existují však také výjimky ze zákona.“

Smlouvy, které do výjimky spadají, pak mají podle Vítečka sportovní kluby ve větším množství uzavřeny. Počet těch povinně zveřejňovaných by se však měl v nejbližší budoucnosti výrazně zvýšit: „Pro hokejový klub v současné době nové smlouvy připravujeme. Co se týče fotbalového klubu, tak tomu ještě dobíhají smlouvy z předchozího období,“ dodal.