„To zatím není stávka, to je jen porucha. Stávkovat budeme až na točně,“ uvedl jeden z nich.

Vypravili jsme se tedy s jedním z nich přesvědčit se o tom, jak stávka bude probíhat. Na točnu u Kauflandu přijíždíme okolo 13.25 hodin. „Snad stávka pomůže. Nelíbí se nám, že si vláda dělá, co chce,“ zpovídáme řidiče linky 207 Karla Fojtíka, který právě odstavil svůj trolejbus. Ještě nápis Stávka za okno a akce může začít.

Co na to říkají cestující, kteří čekají s plnými taškami na zastávce? „Nelíbí se mi to. Jak se lidi dostanou do práce? Už tak je v Opavě špatná doprava,“ stěžuje si Drahomíra Flasarová z Opavy. Spolu s kolegyní tu čeká už od jedné hodiny. „O stávce jsme předem věděli, ale nenapadlo nás, že to opravdu provedou,“ dodává.

Také na nádraží Opava-východ je stávka poznat, postává tu pár skupinek lidí a několik odstavených vlaků. „Stávka senámnelíbí, táhneme krosny, a sehnat náhradní odvoz je problém,“ říká Eliška Václavíková z Města Albrechtic. Na další spoj si s přáteli musejí počkat dvě hodiny.

Jak probíhá stávka na železnici? „Zatím si tu naštěstí byla stěžovat jen jedna cestující, jinak to probíhá klidně. Některé vlaky, třeba do Jakartovic, vyjely,“ uvádí výpravčí Vít Zonek.