V tento čas se otevře také stánek se svatomartinským vínem, o jehož kvalitní nabídku se postarají studenti Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu Slezské univerzity v Opavě.

Pro návštěvníky budou připraveny také nejrůznější pochutiny, jako je třeba husí rilettes s nakládanou zeleninou a focacciou, chléb s husí paštikou a meruňkovou marmeládou, husí kaloun, lokše s domácími škvarky nebo domácí koláče.

PRŮVOD MARTINA NA BÍLÉM KONI

V 15.15 hodin vyjde od Obecního domu průvod svatého Martina na bílém koni a jeho družiny, projde Ostrožnou ulicí a dojde na Horní náměstí. Na povoze ho doprovodí cimbálová muzika Kubalovci a vítaná bude v průvodu také i veřejnost.

„V loňském roce, kdy akce proběhla poprvé, se do průvodu zapojilo opravdu velké množství lidí, účast byla obrovská. Určitě budeme rádi, když se lidé přidají také letos," konstatoval Jan Černý z Opavského Slezska.

Na náměstí pak bude světec, věstící zimu, v 15.30 hodin slavnostně přivítán radními i číší tradičního svatomartinského vína, které bude tímto aktem symbolicky otevřeno. Připíjet si 11. listopadu právě tímto mladým vínem bylo ostatně zvykem už na dvoře císaře Josefa II.

Od 16 hodin se zájemci mohou projet po městském centru kočárem nebo bryčkou.

SVATOMARTINSKÁ VINNÁ STEZKA

Slavnost na Horním náměstí sice skončí úderem 18. hodiny, avšak program se volně přesune do několika opavských vinoték, barů a podniků. Od 16 hodin se totiž rozběhne Svatomartinská vinná stezka.

„Jedná se o rozšíření klasické vinné stezky, na kterou jsou lidé zvyklí, avšak tentokrát na svatomartinské téma. Zájemci mohou obcházet podniky, které se do akce zapojí a ochutnávat tak tato mladá vína," doplnil Jan Černý. Stezka bude ukončena ve 21.30. Do Svatomartinských slavností se zapojí také některé restaurace, které hostům nabídnou sváteční svatomartinskou tabuli.

Celá akce je počinem Opavského Slezska, ve spolupráci s Gastrocentrem Slezské univerzity a městem Opava.