Potřetí přijel Martin na bílém koni do Opavy. V letošním roce pouze a jen doslova, navzdory lidovým pranostikám. Opavanům, kteří ho vítali v přeplněných ulicích, přivezl nádherné počasí.

Martin se s vým průvodem si musel proklestit cestu lidmi ověčenou Ostrožnou ulicí a přesně v 11.11 si společně s primátorem města Opavy Radimem Křupalou přiťukl svatomartinským vínem, aby tak společně zahájili Svatomartinské slavnosti.

Letos příjezd svatého Martina doprovázely i řemeslné trhy a patron vinařů, vojáků i hus symbolicky uzavřel Farmářské trhy na Dolním náměstí.

Přímo hrozny lidí visely kromě jiného u stánků se svatomartinským vínem. K dostání byl například lahodný a svěží muškát moravský nebo modrý portugal. K douškům vína hrála cimbálová muzika Opavští gizdi a tančily soubory Vrtek a Úsměv Střediska volného času Opava.

Okolo poledne praskala ve švech i například restaurace U Bílého koníčka. Pokud jste neměli rezervaci, měli jste prostě smůlu. Svatomartinské menu jste tu mohli zahájit domácí paštikou s mandlemi a slaninou s jeřabinovou omáčkou a pečivem. Dveře v kuchyni se tu netrhly a servírky i kuchařky byly v jednom kole.

Nezastavila se ani provozní Daniela Lasáková. „Na svatomartinské slavnosti jsme se připravovali už od středy. Nachystali jsme okolo dvou set padesáti porcí husích stehen. Nabízíme hlavně stehna, pokud si někdo vyloženě nechce objednat celou husu. Připravili jsme i karlovarské, houskové nebo bramborové knedlíky. Lidé jsou spokojení,,“ uvedla Daniela Lesáková.

Opava byla na svatého Martina doslova na nohou a ti, kteří nestihli průvod, si mohli od 16 hodin vychutnat Svatomartinskou vinnou stezku. Zavítat jste mohli například do Rousey's Cafe nebo Květu lotosu a nebo do dalších restaurací a vinoték, kterých bylo celkem symbolicky jedenáct.

Spokojeností s průběhem Svatomartinských slavností se netajil Jan Černý z Turistické oblasti Opavské Slezsko. „Jsem rád, že se tradice Svatomartinských slavností v Opavě zavedla. Poděkování patří především návštěvníkůml, kteří přišli v tak hojném počtu,“ uvedl Jan Černý.

Podle jeho slov bylo i dobrým nápadem propojit Svatomartinské slavnosti s Farmářskými a řemeslnými trhy na Dolním náměstí. „Bylo vidět, že Dolní náměstí bylo pro tolik lidí těsné,“ dodal Jan Černý.

Bezdomovci se zabydleli v parku. Sprostě pokřikují na děti i dospělé, lidé se tak parku pokud možno vyhýbají.
Bezdomovci obsadili park, lidé se tam bojí procházet
Daniel Černaj (uprostřed)
Daniel Černaj zproštěn obžaloby