SPOLUPRACUJÍ I S NASA

Hvěznárna se dokonce podílí i na spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou a NASA. Podle slov pedagoga a vědeckého pracovníka ústavu fyziky Tomáše Gráfa má tento název odkazovat na Bílou Opavu a být vlastně takovým protějškem například černých děr, na které se zaměřují teoretičtí astrofyzikové.

Opavské pracoviště otevřením nové observatoře rozšiřuje svůj vědecký záměr a přesouvá se více od teoretických výzkumů a rentgenovské astronomie i na další oblasti.

„Abychom náš vědecký záměr ještě dále rozšířili, rozhodli jsme se, že nejenom pro vědu, ale především pro naše studenty vytvoříme observatoř klasickou, která bude vnímat signály z vesmíru standardním způsobem, tedy optické," uvedl Zdeněk Stuchlík.

OBSERVATOŘ SLOUŽÍ HLAVNĚ STUDENTŮM

Proto tedy dalekohled, který je plně automatizovaný a umožňuje pozorování zajímavých jevů. Dalekohled Meade o průměru 250 milimetrů je určen tedy především studentům Slezské univerzity, ale možnosti výzkumu nabízí i středoškolákům v rámci středoškolské odborné činnosti.

„Veřejnost bude moct navštívit observatoř v rámci dnů otevřených dveří," upřesnil Tomáš Gráf. „Další z příležitostí vidět observatoř zblízka bude například tradiční akce nazvaná Školička moderní astrofyziky, kdy na fakultu zavítají studenti středních škol," uvedla Zuzana Urbánková z Centra multimediální tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity.

Opavská observatoř je po observatoři Karlovy a Masarykovy univerzity třetím pracovištěm určeným především studentům. Observatoř byla otevřena již v minulém roce a prošla mezitím zkušebním provozem a dovybavením. Sídlí v třímetrové kopuli na střeše budovy univerzity na Bezručově náměstí 13.

Posazení hvězdářské kopule na střechu budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF) Slezské univerzity na Bezručově náměstí číslo 13.
Slezská univerzita staví nejmodernější hvězdářskou observatoř