Přednášku a následnou besedu s názvem Dny urologické prevence v měsíci Movemberu organizoval Nadační fond Pavla Novotného. Jako první se mikrofonu ujal sám zakladatel nadace Pavel Novotný, aby posluchačům představil činnost fondu a vysvětlil, proč je vlastně tak důležitá prevence.

Sám o tom ví své, neboť je již několik let onkologickým pacientem. V roce 2009 mu lékaři diagnostikovali zhoubný nádor varlete a s nemocí bojuje dodnes.

„Lidé se bojí o nemocích mluvit. To je samozřejmě špatné. Bojí se přijít na vyšetření ze strachu, že tam lékaři „něco najdou", bojí se třeba, že vyšetření budou bolet. Z vlastních zkušeností říkám, že drtivá většina z nich je naprosto bezbolestná. Prevence je zkrátka velmi důležitá, protože pokud se nemoc zachytí včas, je velká pravděpodobnost, že se člověk uzdraví," nabádal k nepodceňování prevence Pavel Novotný.

Zároveň poukázal také na faktory, které jdou s nemocí ruku v ruce. „Špatná životospráva, alkohol, cigarety, ale asi tím největším strašákem je stres. Ten byl třeba u mé nemoci jejím jasným spouštěčem. Člověk pracuje patnáct hodin denně, nemá čas sám na sebe, neumí odpočívat," pokračoval.

Proč se Pavel Novotný rozhodl uspořádat přednášku zrovna v listopadu, napovídá už samotná část jejího názvu. Movember je celosvětová akce na podporu typicky mužského onemocnění rakoviny prostaty a připadá právě na listopad. Aby upozornili na prevenci onemocnění, nechávají si pánové v listopadu narůst knír.

Tím se, kromě Pavla Novotného, mohl pochlubit třeba také náměstek primátora města Opavy Dalibor Halátek.

Město nadačnímu fondu v organizaci přednášky a besedy pomáhalo. „Zaměstnanci magistrátu se do Movemberu zapojují už pátým rokem. Kromě knírku, který si někteří pánové nechávají narůst, vybíráme také peníze. Ale vždy to bylo pouze o tomto. Proto jsme se letos rozhodli po domluvě s Pavlem Novotným podpořit Movember ještě i dnešní přednáškou a besedou a také pondělní akcí ve Slezské nemocnici," vysvětlil Dalibor Halátek.

V pondělí 21. listopadu totiž v urologické ambulanci opavské nemocnice proběhne od 8 do 14 hodin akce, kdy se muži i ženy budou moci nechat bezplatně vyšetřit.

Během večera vystoupili v aule ještě primář urologické ambulance Slezské nemocnice v Opavě Roman Staněk a také pracovnice Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky Andrea Schmidová.

Roman Staněk: Takový zájem o preventivní vyšetření jsem nečekal

Roman StaněkZdroj: DENÍK / Veronika Bernardová

Roman Staněk byl jedním z těch, kteří v aule Slezské univerzity přednášeli na téma urologických onemocnění a jejich prevence. Bezplatně se zájemci mohou na urologické ambulanci opavské nemocnice nechat vyšetřit už v pondělí 21. listopadu. Podle Romana Staňka bude účast lidí velká.

Podle posledních zpráv to vypadá, že v pondělí budete mít v ambulanci pořádný shon. Čekal jste, že by se na preventivní vyšetření mohlo dostavit tolik lidí?

Určitě ne. Samozřejmě skutečně ještě nevíme, kolik jich přijde, to uvidíme až v pondělí. Ale podle informací, které průběžně dostávám, bude asi nával. Od osmi do čtrnácti hodin bude zájemcům vyčleněna jedna ambulance, kde se budou moci nechat zdarma vyšetřit na různá urologická onemocnění. Pochopitelně jak muži, tak i ženy.

Mohu tedy přijít například v deset hodin a budu vyšetřena?

Ano, rozhodli jsme se nedělat žádný pořadník, zkrátka kdo dříve přijde, bude dříve vyšetřen. Je dost pravděpodobné, že se na všechny ani nedostane. V tomto případě vypíšeme nové termíny a už asi i konkrétní časy. Je třeba ale říci, že preventivně mohou do naší ambulance přicházet lidé po celý rok.

Už se někdy ambulance do podobného projektu zapojila?

Ne, bude to premiéra. Já osobně jsem zpočátku váhal, ale entuziazmus Pavla Novotného mne přesvědčil, že je to správná cesta. Uvidíme tedy, jak vše zvládneme logisticky a předpokládám, že budeme v této aktivitě pokračovat i v dalších letech.

Které urologické onemocnění je nejvážnější?

Pochopitelně všechna nádorová onemocnění jsou vážná. Ale asi to nejvážnější je nádorové onemocnění varlete. Byť se nevyskytuje ve velké míře, má velmi rychlý průběh. Naopak nejčastěji se setkáváme s nádorovým onemocněním prostaty. Tu by si muži měli preventivně nechávat vyšetřit od padesáti let, pokud mají nádorové nemoci v rodině, tak již od čtyřiceti let.