Foltysová: Chceme, aby trhy byly naše, opavské

Vánoční trhy již druhou sezonu pořádá město Opava. Podle Jany Foltysové, vedoucí kanceláře primátora, je sice organizace náročnější, ale přináší to své klady.

„Máme možnost přípravy kvalitnějšího programu pro více cílových skupin s omezením revivalů, větší zapojení místních subjektů do programu s možností jejich prezentace," uvedla Jana Foltysová.

Finančně znamená pro město organizování trhů mírný zisk, když porovnáme náklady na jejich pořádání včetně splácení stánků ve výši 1 313 000 a výnosy z pronájmu stánků a reklamy ve výši 1 315 600 korun. V letech, kdy trhy pořádala externí agentura, Opavu přišly trhy až na 90 tisíc. Částka zahrnovala hlavně náklady na energie.

„Chceme, aby trhy byly naše, opavské, a aby tak byly také vnímány," podotkla Foltysová s tím, že cílem města je více motivovat také majitele restauračních zařízení k tomu, aby přicházeli na trh s nabídkou zajímavého občerstvení, které například může vycházet z místních tradic.

„Chceme více aktivizovat místní subjekty, aby měly zájem se trhů nejen účastnit, ale také je aktivně tvořit, ať už nabídkou programu či novinkami ve stáncích," dodala.

Navíc na trzích umístilo město stánek Městského informačního centra, který se setkal s velkým úspěchem. „Lidé nakupovali kalendáře, vánoční baňky s logem města, ale také nejrůznější publikace a byli mile překvapeni takovouto nabídkou. Příjmy z prodeje ve stánku a vánočních výstupů na věž byly cca 77 tisíc korun," dodala Foltysová.

Samotný kulturní program město přišel na zhruba 485 tisíc korun a například vystoupení skupiny Monkey Business přišlo asi na 182 tisíc korun.

Lidé byli s trhy spíše nespokojeni

O názory na letošní vánoční trhy se podělili také někteří uživatelé facebooku na profilu našeho Deníku. A nutno říci, že v drtivé většině převládaly ty negativní.

Nejvíce zmiňovány byly zavřené stánky, sortiment prodávaného zboží a program trhů. „Bohužel pokaždé, když jsem se dostala na trhy, byly otevřeny pouze stánky s alkoholem. Kde jsou ty časy, kdy jsem tam nakoupila i nějaké dárky?" tázala se například Míša Pretschová.

Stranou nezůstaly ani názory, že by se trhy měly vrátit zpět na Horní náměstí. „Bez betlému a vánočního stromu bychom ani nepoznali, že se jedná o vánoční trhy. Škoda. Myslím, že by se měly vrátit na Horní náměstí, tam bývaly pestřejší," vyhodnotila Bea Baťková.

Naopak další si letošní opavské trhy pochvalovali, a to především řemeslné městečko a hudební vystoupení. „Za mě super! Hlavně koncert Money Business, leckde nám jej záviděli! Stejně jako vystoupení opavských FastFoot. Řemeslné městečko nemělo chybu, kolotoč, placky i atmosféra výborná. Báječný byl také betlém a díky Rotary clubu Opava jsem si mohla dát punč a ještě přispět na dobrou věc," chválila Lenka Sýkorová.

Další návštěvník trhů připomněl, že když bývaly organizovány agenturou, byl program i stánky každým rokem stejné. „Možná působily bohatším dojmem, ale na úkor kvality. Za mne letošní trhy fajn. Dobré věci se nedějí hned. Já bych chtěl mít do budoucna trhy unikátní než ty identické, které jsou po celé republice. Mějte tedy trochu pochopení a buďte rádi, že na radnici sedí lidé, kterým to není jedno," podělil se o své dojmy Jirka Mahoni Juřena.

Plusy a mínusy letošních Vánočních trhů

Plusy

Vystoupení některých kapel
Byť mezi Opavany panují různé názory na to, zda je opravdu nutné pozývat věhlasné a hlavně drahé kapely na Vánoční trhy, musí se nechat jedno – většina koncertů se povedla. Lidé z Opavy a také širokého okolí se do města sjížděli ve velkých počtech. A na vystoupení Marcela Woodmana a jeho skupiny, Monkey Business, Davida Stypky a dalších jen tak nezapomenou. Byl to nářez.

Řemeslné městečko
Bezesporu velmi zajímavým oživením opavských trhů bylo Řemeslné městečko. Už když začalo v blízkosti zastávky vyrůstat, slibovalo nejrůznější zážitky. A své sliby dodrželo. Lidé tak mohli pozorovat při jejich práci řezbáře, kováře a další. Stranou nezůstal ani stánek s občerstvením, zvláště pečené kaštany nebo chlebovník si pochvalovala řada lidí. Děti přivítaly třeba možnost svézt se na dřevěném ruském kole.

Dostatek toalet
Letos se vám určitě nemohlo stát, že byste dorazili na Dolňák, dali si nějaký ten punč, poslechli si koncert a pak si neměli kam zajít ulevit. Pod kostelem svatého Vojtěcha se nacházela čtveřice přenosných toalet a všichni potřební se tak bez problémů vystřídali.

Minusy

Ozbrojenci na Dolňáku
Po teroristických útocích v Berlíně to mělo zvýšit pocit bezpečí Opavanů na Dolním náměstí, ale dle řady lidí včetně naší redakce jde o zbytečný penězi mrhající tah. Pokud by si ISIS nedejbože stanovil jako svůj další cíl Vánoční trhy na Dolním náměstí, dva ozbrojenci a betonové květináče by útoku asi stejně nezabránily. V lidech to vyvolalo přesně opačný pocit, pocit určité obavy.

Strom žádná hitparáda
Opava pamatuje hezčí stromy. Nic proti smrku ztepilému z Městských lesů ve Skřipově, ale nebyl to žádný lumen. Spodní větve už při instalaci vypadaly nevzhledně, trochu jako koště a možná si zasloužily zástřih. Na druhou stranu je potřeba ocenit decentní, jednoduché a jednobarevné ozdoby, které ve tmě vypadaly dobře a svým způsobem i daly zapomenout na nedostatky samotného smrku.

Řady na punčích
Tohle je takové pozitivní mínus, s nímž asi nelze nic moc dělat. Stánků s punčem bylo na Dolním náměstí dostatek. Zejména během koncertů jste si však museli vystát dlouhé, několikametrové řady. Byť se prodejci s tímto horkým nápojem notně oháněli, někdy jste si postáli i dvacet minut. Holt, Opava je zkrátka punčové město.

Vánoční trhy na Dolním náměstí v Opavě.Zdroj: DENÍK / Petr Dušek

Kontroloři byli nekompromisní

Stánkaře na opavských vánočních trzích kontrolovali pracovníci ČOI hned šestkrát. Pozornost zaměřili na stánky s potravinami, adventními věnci, dárkovými předměty a výrobky z ovčí vlny. V síti jim uvízli čtyři prodejci, z nichž dva nevydali kontrolorům doklad o zakoupení výrobků se všemi stanovenými údaji, jeden neměl adventní věnce označené údaji o nebezpečí z nesprávného užití a jeden kontrolní nákup ke své smůle nesprávně naúčtoval.

„Za zjištěné nedostatky byly uloženy tři pokuty příkazem na místě v celkové výši 3.000 korun v jednom případě jsou zjištěné nedostatky předmětem správního řízení," sděluje ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Ostravě Boris Stabryn.

Trhy a další města kraje

Snažili jsme se o srovnání, a proto jsme se podívali, jaké trhy měla některá další města Moravskoslezského kraje.

Například Krnov oproti Opavě zorganizoval týden dlouhé adventní trhy. Byť byly kratší, nižší intenzitu rozhodně neměly. Každý den byl naplánován pestrý odpolední program a došlo také na celou řadu koncertů. Někteří interpreti se představili také na opavském Dolním náměstí jako třeba Adam Mišík nebo Marcel Woodman se svou kapelou. Loňské krnovské trhy se údajně mohly těšit největší návštěvnosti v historii.

Ostrava měla hlavní trhy na Masarykově a Jiráskově náměstí v centru. Kolegové z Moravskoslezského deníku oslovili návštěvníky a reakce byly podobné jako v Opavě. Lidem scházela větší rozmanitost stánků. Koncertně na tom byla obě města podobně.

Jedním z hlavních taháků byla Ilona Csáková, Pavel Dobeš či Martin Chodúr. Fleret nebo Marcel Woodman hráli také v Opavě.

Zaměřili jsme se také na obdobně velké město jako Opava – Frýdek-Místek. Zde na konci loňského roku zvolili úplně jinou cestu. Trhy zde sice probíhaly zhruba stejnou dobu, ale megalomanské pojetí, kdy v minulosti zahajoval trhy Leoš Mareš, vystupovala Helena Vondráčková, No Name a další známí interpreti, tentokrát návštěvníci očekávat nemohli.

Ve Frýdku si namísto toho dali záležet na vizuální podobě stánků, jejich nabídce a propracovanosti kulturního programu, v němž dostali příležitost hlavně divadelníci, tanečníci a hudebníci z regionu.

Program by měli tvořit hlavně místní

Kritické hlasy na adresu vánočních nebo velikonočních trhů zaznívají už delší dobu z řad provozovatelů opavských klubů. „Kultura zdarma, kterou provozuje město, není dobrý krok," míní Michal Škoda, majitel Café Evžen na Lepařově ulici.

„Mám za to, že na takovýchto trzích by se měly prezentovat místní projekty, dětské sbory, mládežnické sbory, různá nezávislá sdružení a nadšenci a zaměřit je spíše duchovně a do pohodové nálady," dodal Škoda. Podle něj zvát známé a drahé umělce nemá žádný smysl a nijak to nesouvisí s Vánocemi.

„Na trzích by se přeci měli lidé setkat proto, aby poklábosili, lehce se zastavili a užili si vánoční čas a především strávili čas společně s přáteli a blízkými lidmi," doplnil s tím, že komerční kapely mají zvát soukromé subjekty a ne město ze svého rozpočtu.

Podle slov dalšího z pořadatelů, který si přál zůstat v anonymitě, má město kultivovat lidi a ne podřizovat se vkusu většiny. „Zvát velké festivalové kapely zabíjí klubovou kulturu," dodal pořadatel.

Petr Dušek, Milan Freiberg, Veronika Bernardová, Jitka Hrušková