Že není vždy snadné najít vyhovující veřejné záchodky, zažil také David Lenger z Opavy, který se k problematice záchodků vyjadřoval na facebookových stránkách Deníků.

„Minulý týden jsem byl za Slezankou a příště půjdu raději do křoví. Na pánském smrad, všude plno vody a chlap ve své kukani tam měl partu na pokec. Ani za dvě koruny tam nepůjdu, raději ať mě chytne městská policie ve křoví," vyjádřil se David Lenger k záchodům v ulici Popská, kde získala nepříjemnou zkušenost také Miloslava Hrbáčová, která si stěžovala na omezenou provozní dobu veřejných záchodků:

„Kam má člověk jít v 7.45 ráno? Do křoví? Restaurace a jiné možnosti v té době jsou ještě zavřené."

Otevírací doba je pevná, i když se může měnit podle akcí, které se v centru města konají, což potvrdil také Martin Girášek z TS Opava. Proto jsme se jako redakce vydali zjistit, jaká je situace s veřejnými záchodky skutečně. Dobrý dojem zanechala čistota. Nezaznamenali jsme jediný problém s mokrou podlahou či nedostatkem hygieny.

Jedním z často opakovaných problémů bylo placení poplatků za wc. „Prosím vás, nemáte na rozměnění za pětikorunu?" ptala se mladá maminka v centru města. „Chtěla jsem použít jednu kabinku, protože ostatní dvě byly obsazeny. Bohužel však dvoukoruna stále propadávala a po několika neúspěšných pokusech jsem to vzdala."

Lidem totiž nepomohla ani žena obsluhující toalety. Rozměňovat u ní není možné, a dokonce ani netušila, která ze tří kabinek je určena handicapovaným. Paradoxně z hodnocení asi nejlépe vyšly záchodky, které neprovozují Technické služby Opava. Lidé totiž často navštěvují toalety na východním nádraží.

Záchodky sice stojí pětkrát tolik, co wc TS Opava, ale jsou čisté a dostanou se sem také vozíčkáři. „Já si myslím, že by toalety měly být zdarma. Je jich ve městě málo a lidé pak místo toho, aby si zašli na ty placené, močí přímo v ulicích města," postěžovala si Klára Králová, která konkrétně zmiňuje zápach v průchodu na Kolářské ulici v blízkosti kina Mír.

Krnovská ulice

.Zdroj: DENÍK / Pavel Kubný

Cena: 2 kč
Mýdlo: ano
Sušák na ruce: ano
Ubrousky na ruce: nedoplněno
Toaletní papír: ano
Prostředí: čisté, ale mírný zápach
Bezbariérvosost: ano, ale vstupní automat nefungoval
Přebalovací pult: ano
Hodnocení redakce: Nemilým překvapením byl nefungující bezbariérový záchod a nedoplněné ubrousky na ruce.

Popská ulice

.Zdroj: DENÍK / Pavel Kubný

Cena: 2 kč
Mýdlo: ano
Sušák na ruce: ano
Ubrousky na ruce: ne
Toaletní papír: ano
Prostředí: čisté
Bezbariérvosost: ano, ale opět nefunkční
Přebalovací pult: ne
Hodnocení redakce: Zvláštní situace nastala ve chvíli, kdy jsme o radu požádali obsluhu veřejných záchodků. Paní totiž ani netušila, která kabinka je určena postiženým.

Náměstí osvoboditelů

.Zdroj: DENÍK / Pavel Kubný

Cena: 2 kč
Mýdlo: ano
Sušák na ruce: ano
Ubrousky na ruce: ne
Toaletní papír: ano
Prostředí: čisté
Bezbariérvosost: ano
Přebalovací pult: ano
Hodnocení redakce: V tomto případě fungoval vstup bezproblémově. Toalety byly opravdu čisté a oproti těm na Popské ulici zde bylo klidněji.