Rovná, zdánlivě přehledná a hlavně frekventovaná silnice svádí řidiče při průjezdu obcí k nedodržení předepsané padesátikilometrové rychlosti. Samospráva na ní proto nechala instalovat radar, měřící projíždějícím vozidlům rychlost. Vtipálek z blízkého Kamence, jehož manželka dostala za rychlou jízdu pokutu, pod něj umístil figurínu pečlivého úředníka mobilní vojenské nemocnice Waltra „Radara“.

Legendární postava z tohoto kultovního seriálu je v životní velikosti a od února, kdy se v obci objevila, není zatím poškozená. „Je to nás nový občan a moc doufám, že s námi bude ještě hodně let. Aby tam nebyl ta sám, dávají mu lidé jeho oblíbeného plyšového medvídka. Už se tam vystřídali tři a problém je v tom, že pokaždé někam zmizí. Pokud má někdo doma plyšového medvídka, kterého už může postrádat, budeme rádi za jeho darování,“ vzkazuje čtenářům starosta obce René Holuša.

O opatření, vedoucí ke snížení rychlosti, se obec marně snažila patnáct let. „Při jednáních jsme spolupracovali i s ředitelem Charity Opava Honzou Hanušem, který nám pomáhal, za což mu děkujeme,“ říká René Holuša. Každou z možných variant, například instalování zpomalujícího semaforu, vybudování podchodu a zpomalujících ostrůvků, však pohřbil nedostatek peněz nebo legislativní překážky. Nakonec zvítězila varianta radaru, který byl nainstalovaný letos v lednu a efekt se vzápětí dostavil. „Díky snížení rychlosti začali projíždějící řidiči zastavovat před přechodem pro chodce a chodce pouštět. Snížila se i hlučnost projíždějících vozidel, hlavně kamionů a motorek,“ spokojeně si pochvaluje starosta.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Káry za pár korun a dvě Pamely. Na Bílé se to hemžilo vyladěnými auty Gumbalkan

Start letní edice akce Gumbalkan, 6. července 2024 Bílá. | Video: Deník/Kateřina Součková

Někteří řidiči všas zůstávají nepoučitelní a už desítky tisíc jich rychlost překračovaly. V tomto směru je rekordmankou paradoxně invalidní důchodkyně, která obcí s padesátikilometrovým limitem prosvištěla neuvěřitelnou rychlostí 136 kilometrů za hodinu. Právě před takovými zdivočelými vozidly teď radar s Radarem chrání obyvatele obce i nevidomé a slabozraké obyvatele Domu sv. Cyrila a Metoděje. Jisté je, že figura „Radara“ O´Reillyho malou obec svou přítomností proslavila široko daleko. Originálním způsobem upozorňuje na měření rychlosti nejenom ženu svého stvořitele, ale všechny další projíždějící řidiče. Měli by to respektovat, protože i seriál potvrzuje bezpodmínečné trvání „Radara“ na disciplíně.