Spolek Bludný kámen představí vernisáží ve čtvrtek 7. března od 18 hodin v Galerii Cella představitele uměleckého a společenského dění Milana Knížáka. Pod názvem Broken Mind je zaměřená na jeho tvorbu, spojenou se zvukem.

Bude se věnovat ikonickému cyklu Broken Music i autorovým konceptuálním partiturám a návodům k provádění skladeb. Představí Knížákovu nejranější tvorbu a práce, spojené se skupinou Aktual i s hnutím Fluxus. Ve formě zvukových nahrávek a dokumentací výstava připomene i výše zmiňované spolupráce s hudebníky a hudebními soubory.

Počátky Knižákovy kariéry

Počátky Knížákovy kariéry, kam spadá i dílo, představené na výstavě Broken Mind, lze považovat za zcela výjimečné nejen v Československu, ale i v mezinárodním kontextu. Novátorský přístup k hudbě a zvuku i aktivní propojení s hnutím Fluxus a skladatelská činnost, vedla k ocenění na mezinárodní umělecké scéně. Knížákova díla z osmdesátých a devadesátých let jdou vnímat jako specifický přínos umělecké postmoderně a tvůrce v této době propojuje i volné umění s módou nebo designem nábytku.

Na raritní úzkokolejnou trať z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy se po dlouhé a náročné opravě vrátila druhá lokomotiva.
Radost na Osoblažce. Na úzkokolejku se po dlouhé opravě vrací druhá lokomotiva

Jeho porevoluční působení je úzce spojeno s veřejně exponovanými funkcemi. Nejdříve byl rektorem na AVU a následně ředitelem Národní Galerie. Aktivity z tohoto období z něj udělaly jakýsi přízrak české umělecké scény a tématem několika uměleckých projektů se stala kritika.

Knížák je stále aktivní jako tvůrce, skladatel a spisovatel. V posledních letech jde jeho veřejné působení a částečně i výtvarná tvorba stěží oddělit od pokleslých konzervativně pravicových projevů politického establishmentu. Po roce 2014 Knížák kromě vlastní výtvarné a skladatelské činnosti spolupracuje s pražskými hudebníky Phaerentzem a Opening Performance Orchestra, kteří se věnují interpretaci jeho rané hudební a umělecké tvorby.

Bludný kámen se zvukovému dílu Milana Knížáka věnuje už dlouhodobě. Provedení Broken Music s Phaerentzem představil na festivalu Pohyb–Zvuk–Prostor 2013 a program Aktual Univerzita s Opening Performance Orchestra na PZP 2019.

Výstava fotosoutěže Charity Opava s názvem MŮJ SVĚT

Vernisáže oceněných snímků 16. ročníku této fotosoutěže, pořádané pro zaměstnance, dobrovolníky a klienty Charit ČR, se s oceněnými fotografy zúčastní i patron soutěže, světoznámý fotograf Jindřich Štreit a člen odborné komise, pedagog Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity Jiří Siostrzonek.

Oxid uhelnatý přidělá složkám IZS práci rovnající se stovkám případů ročně.
V Opavě se čtyři lidé přiotrávili oxidem uhelnatým

Do soutěže bylo letos přihlášeno celkem 214 fotografií značně vyrovnané kvality. Vítězné fotografie patří autorům z řady měst, například z Třebíče, Olomouce, Plzně, Žďáru nad Sázavou, Uherského Hradiště, Hradce Králové a dalších. Mezi vystavenými fotografiemi nechybí ani snímky opavských autorů Evy Rohovské, Petra Kubesy a Magdy Flegrové. O přípravu drobného, ale přesto exkluzivního občerstvení se postarají klienti sociálně terapeutické dílny opavské charity Radost, kteří budou návštěvníky také obsluhovat.